Çocuklara denizde tiyatro keyfi

MAPFRE Vakfı (FUNDACIÓN MAPFRE) İDO ile işbirliği yaparak Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Vakıf, özel olarak yaratılan çocuk oyunu ile Eylül ayında İDO’nun Yenikapı – Bandırma şehir dışı seferlerinde, Ekim ve Kasım aylarında ise İstanbul’daki büyük tiyatro salonlarında binlerce çocuğa ulaşacak. Trafik kazalarını önlemek ve trafik kuralları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye’de dört yıldır sosyal sorumluluk faaliyetleri gerçekleştiren Vakıf, İDO ile anlaşarak çalışmalarına yeni bir boyut ekledi.

Türkiye’de 4 yıldır MAPFRE çatısı altında “Toplumsal Gelişim”, “Sağlıklı Beslenme” ve “Yol Güvenliği” alanlarında sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiren MAPFRE Vakfı, Vakıf için özel hazırlanan “Bıdık ile Köpük Trafikte” adlı tiyatro oyunu ile Eylül ayında İDO’nun Yenikapı - Bandırma seferlerinde, Ekim ve Kasım aylarında ise İstanbul’daki büyük tiyatro salonlarında binlerce çocuğa ulaşacak.

“Bıdık ile Köpük Trafikte” tiyatro oyunu Türkiye’de bir ilki beraberinde getiriyor.Ekim-Kasım aylarında tiyatro salonlarında ücretsiz oynanacak oyun, Eylül ayında İDO’nun şehir dışı seferlerinde gösterime sunularak ilk kez bir deniz ulaşım aracında sahnelenen oyun olma özelliğine sahip olacak.

Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın internet sitesinden aldıkları bilgiye göre 2015 yılında toplam 1.313.359 kaza gerçekleştiğini ve bu kazalarda 7.350 kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayan MAPFRE Vakfı yetkilileri, 2016 yılının ilk yarısında gerçekleşen 182.579 kazada 1.960 kişinin hayatını kaybettiğini ve 169.391 kişiin yaralandığını, yılın geri kalan döneminde daha fazla kazanın yaşanmaması ve trafik konusundaki bilincin artması amacıyla sosyal sorumluluk projelerini farklı bir boyutta sürdürerek önemli bir farkındalık çalışmasına imza atacaklarını belirttiler.

MAPFRE Vakfı Türkiye Sorumlusu Necla Aksoy konuya ilişkin şunları söyledi; “MAPFRE Vakfı olarak topluma karşı sorumluluklarımız olduğuna inanıyor ve bu doğrultuda çeşitli projeler gerçekleştiriyoruz. Dünya çapında trafikte yaşanan kazaları ve can kayıplarını en aza indirmek amacıyla hayata geçirdiğimiz çalışmalara, bu yıl çocuk tiyatrosunun deneyimli ismi Tiyatro Alkış ile hazırladığımız bir oyunu da eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnsanların öğrenmeye en açık olduğu dönemin çocukluk çağı olmasından yola çıkarak trafikte hayat kurtaracak önemli kural ve noktalara değindiğimiz, aynı zamanda da arkadaşlık, sevgi, saygı gibi kavramların altını çizdiğimiz bir oyun hazırladık. Çocukların kahkahalarını duymak için sabırsızlanıyoruz.”

Necla Aksoy, İDO ile gerçekleştirilen işbirliğinin seyir halindeki araç sürücülerine ulaşması nedeniyle çok önemli olduğunu vurgulayarak; “Ayrıca İDO ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sayesinde tatile giden veya tatilden dönen ailelere de yolculukları sırasında kuralları hatırlatma imkânı bulacağız. Seyir halindeki sürücülere kuralları hatırlatarak tüm ailenin dikkatini bu konuya çekmenin olası kaza riskini azaltacağına inanıyoruz. İDO ile böyle önemli bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında geliştirdiğimiz işbirliğinden dolayı büyük bir memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim” dedi. 

İDO Genel Müdür Yardımcı Murat Altıkardeşler konuyla ilgili şunları söyledi: “İDO olarak misafirlerimize seyahatleri boyunca konforlu hizmetin yanı sıra keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak aktiviteler sunmaya özen gösteriyoruz. Yol Güvenliği alanında pek çok proje geliştiren MAPFRE Vakfı ile yaptığımız işbirliği sayesinde Eylül ayı süresince Yenikapı- Bandırma seferlerimizde vakfın hazırlamış olduğu“Bıdık ile Köprü Trafikte” isimli çocuk oyununu misafirlerimizle buluşturarak binlerce çocuğa ulaşmış olacağız. Bu proje ile küçük misafirlerimizin trafik kurallarını eğlenerek öğrenmelerini sağlarken, ailelerinin de bu konuya dikkat çekmelerini hedefliyoruz.MAPFRE Vakfı ile böyle bir projeyi hayata geçirerek çocuklarımızı tiyatro ile buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki günlerde de sosyal sorumluluk çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” 

MAPFRE Vakfı, yol güvenliği alanında 2012 – 2015 yılları arasında emniyet kemerinin önemini yaşayarak deneyimleten devrilme simülatörü ile çoğunluğu üniversite öğrencisi olan üç bine yakın kişiye ulaşmıştı. 2016 yılında hedef kitlesini yetişkinlerden çocuklara döndüren Vakıf, trafik kurallarını eğlendirerek öğreten ve Türkiye’nin trafik sorunları dikkate alınarak yazılan çocuk tiyatro oyunu ile bu yıl binlerce çocuğa ulaşacak.


 

Eklenme Tarihi: 09:21 05-09-2016
MAPFRE İDO Tiyatro Deniz Çocuk