Nobel Ödülü Anıtkabir'de

Türkiye`nin kimya alanında ilk Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar, Nobel ödülünü 19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı`nda Anıtkabir`e teslim etti. Nobel Ödülü Anıtkabir`de Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Ödülü`nü Anıtkabir`e takdim etti. Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu da katıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Aziz Sancar`ın Nobel Ödülü`nü Anıtkabir`e takdim törenine katıldı. Anıtkabir`deki törende Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın yanı sıra Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulûsi Akar da yer aldı.

Sancar, hücrelerin hasar gören DNA`ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde, 2015 Nobel Kimya Ödülü`ne lâyık görülmüştü.

Törende Anıtkabir`de dalgalanan Türk bayrağını Sancar`a hediye eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu madalyanın Anıtkabir`de sergilenmesini, gençliğimiz için geleceğe yönelik bir işaret fişeği olarak görüyorum ve daha nice Nobel ödüllerini alma noktasında inanıyorum ki bu adeta bir yol haritasını belirleme olacaktır. Çok teşekkür ediyorum" dedi. Madalyayı Anıtkabir`e vermekle, Atatürk`e, silah arkadaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti`ni kuranlara vefa borcunu ödediğini vurgulayan Sancar, "Bu fırsatı bana verdiği için Allah`a şükrediyorum" dedi. Sancar`ın Nobel Ödülü ile ilgili Anıtkabir`de özel bir köşe oluşturuldu. Köşede Sancar`ın ödülü almasını sağlayan DNA onarım mekanizmalarıyla ilgili çalışmadan bir kesit ile ödül töreninde çekiler fotoğraflar yer aldı. Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, törenin ardından Genelkurmay Karargahı`nda Prof. Dr. Aziz Sancar onuruna akşam yemeği verdi. Yemeğe Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu da katıldı.

kaynak haber :(Sabah)

 


 

Eklenme Tarihi: 13:54 20-05-2016
NobelÖdülAnıtkabirAziz Sancar