Sizin Okulunuzu Neden Seçeyim?

Bir ebeveyn için en zor seçimlerden biridir okul seçimi. Hepimiz çocuğumuzun en iyi eğitimi, en doğru şekilde almasını isteriz. Son günlerde tüm medya organlarında bu konu tartışılırken, pek çok veli adayının kafası oldukça karışık. Ne istiyoruz, nasıl aramalıyız? Profesyonel Koç Neslihan Erdoğdu kaleminden işte detaylar;

Hangi kriteler iyi bir okul seçimi için yol gösterici olabilir?

Başlangıç Noktası; Ailenin çocuğunu tanıyor ve onun özelliklerini biliyor olmasıdır.

Çocuğunuzu doğru ve yeterince tanıyorsanız okula ilişkin gerçekçi beklentilerinizi de o yönde oluşturabilirsiniz. Bir çok anne-baba çocuğunun yapabileceğinin çok üstünde hedeflere göre okul seçimi yapıyor ve çocuklar zorlanıyor.

 • Öncelikle çocuğumu ne kadar tanıyorum?
 • Onun hangi özellikleri var? Onun bu özellikleri için en doğru ortam ne olabilir?

gibi sorular doğru okulu bulmanızda size yardımcı olacaktır.

Doğru Okul Seçimini Belirleyen Kriterler Neler?

Okul Mesafesi

Okulun yakın olması öncelikle okul öncesi ve ilköğretim çağı için çok daha önemlidir. Özellikle büyük şehirlerde mesafe arttıkça okul ne kadar “iyi” olursa olsun çocuklar için dezavantaja dönüşen bir hal alıyor. Çocuğum okula gidip gelirken ne kadar zamanı yolda geçecek sorusu bu konuda size yol gösterecektir. Bu süre 1 saati aşıyorsa bu kararı çok daha iyi sorgulamanız gereklidir.

“En iyi okul en yakın okuldur” cümlesi iddialı olsa da gerçekten bu konunun dikkate alınması gerektiğine önemli bir vurgu yapar.

Eğitimci Kadrosu

Özellikle özel okullar ticari tarafları nedeniyle genç ve deneyim açısından yeterli olamayan öğretmenler ile çalışmakta ve sık öğretmen değiştirmektedir. Bu da ilişkilerdeki sürekliliğin ve çocuğunuzun bağlandığı ve yararlandığı öğretmenden ayrılmasının yaratacağı travmalara yol açabilir.

Bu sebeple okul tercihi yaparken okul idaresine şu soruları sormanız gerekir;

 • Geçen yılki kadronuzu koruma oranınız nedir?
 • Öğretmenlerinizin ortalama çalışma süresi kaç yıldır?
 • Öğretmenlerinizin kendilerini geliştirme durumlarını merak ediyorum, kaç masterlı ya da doktora sahibi öğretmeniniz var?
 • Öğretmenleriniz son 6 ay içinde hangi eğitimleri aldılar?
 • Öğretmenleriniz mezun olduktan sonra ne tür eğitimler ile kendilerini zenginleştirmişler bunlardan bahseder misiniz ve örneklendirebilir misiniz?

Okul Kültürü

Okula girdiğinizde kurumsal kültür ve okul kültürü hissediyor musunuz? Eğer hissettiğiniz çok resmi ve mesafeli bir kültür ise veya hissettiğiniz spontan ve anlık çözümlere odaklı yaklaşımlar ise yine düşünün. Okul kültürü belli bir oturmuşluğa ihtiyaç duyar. Bununla beraber mutlaka olumlu duygular yaratacak sıcaklıkta olmalıdır.

Bugün bir çok okul ticari nedenlerle kuruluyor bununla beraber iyi ve doğru işler yaptıkça kazanacaklarını bilen kişilerce yönetiliyorsa sorun yok. Ancak veliyi müşteri, öğrenciyi de müşterinin hassas noktası olarak görüyorlarsa ve siz bunu hissediyorsanız okulu bir daha sorgulamanız gerekli. Böyle bir okulun kaç birinci çıkarttığının hiç bir önemi yok.

Okul müdürüne mutlaka sormalısınız;

 • Okulunuzdaki yönetim anlayışı nedir?
 • Kurumunuzun değerleri ve öncelikleri nelerdir?
 • Okulunuzda bir sorunla karşılaştığımda duyacağım olası cümleler neler olabilir?
 • Çocuğum okulunuza geldiğinde ne hissedecek? Bunu bana tanımlayabilir misiniz?

gibi sorular sorun ve cevaplar doğrultusunda kararınızı destekleyin.

Teknoloji Kullanımı

Okulun teknolojik gelişmelere uyum sağlaması ve bunu önemsemesi elbette çok doğru fakat teknolojik unsurlar gözünüzü boyamasın. Bir çocuğun okul çağında ihtiyacı olan şey teknolojiden çok arkadaşlık, sosyalleşme, dil gelişimi, ve okuma alışkanlığı edinebilmesidir.

Unutmayın, Silikon Vadisi devlerinin çocukları tebeşirli tahtaların olduğu okullara özellikle gönderiliyor. Teknolojiye uyum kolaydır, ancak insan ilişkilerine dair beceri ve yetkinliklerin sonradan geliştirilmesi oldukça zordur.

Bu nedenle aşağıdaki soruları ve benzerlerini mutlaka sormalısınız;

 • Okulunuzda teknoloji kullanımı bilinci geliştirmek için neler yapılıyor?
 • Çocuklarımız teknoloji ile ilgili gelişmelerini sağlarken öz yönetim kazanmaları ve teknolojinin zarara dönüşmemesi için neler uygulanıyor?
 • Çocuğumun tenefüs ve diğer sosyal zamanları doğru değerlendirdiğinden emin olabilecek miyim?

Okul – Veli İlişkisi

Eğitimin başarısı için okul veli işbirliğinin doğru kurulması gerekir. Okul kendi sorumluluk alanları ile velinin sorumluluk alanlarını ayırıyor mu? Her şeyin okuldan beklenilmesi ne kadar yanlış ise veliye yüklenmesi de yanlıştır. Bu dengenin nasıl sağlandığını ve kendi sınırlarınızın neler olduğunu öğrenin.

Sosyalleşme ve Sosyal Sorumluluk

Bir çocuk sosyalleşme konusunda eksik kalırsa bunun telafisi oldukça zor olacaktır. Okullarda yaratılan sosyal ortamların özüne bakın, görünen şatafatlı ortamlarda çocuklarınız ne öğrenebilir, ne kazanabilir onu irdeleyin.

 • Okulun bu güne kadar geliştirdiği sosyal sorumluluk projeleri neler olmuş? Bu projeler hangi değerleri kazandırmaya yönelikmiş?
 • Çocuğum okulunuza geldiğinde sahip olmadığı hangi sosyal beceriye sahip olacak?
 • Bugüne kadar okulunuzda neler yapıldı? gibi soruları sormalısınız.

Gelişim ve Keşif

Çocuklarımızı okula sadece bir şeyler öğrensin diye yollamıyoruz. Bilgiye erişim artık çok kolay, elbette çocuk okulda bir şeyler öğrenecek ancak öğrenmesi gereken en önemli şey çemberin alanın hesaplanması ya da hücre organelleri değil.

Çocuk öncelikle kendini keşfedeceği ve keşfe uygun bir okulda kendi ile tanışırsa gelişir ve öğrenir. Çocuğunuzun kendini keşfetmesine olanak tanıyacak nasıl bir ortam ve sistemleri olduğunu sormak ve irdelemek yerinde olacaktır. Bu rehberlik sistemimiz şu testi uyguluyor, şu çalışmaları yapıyor değil de daha bireysel ve bütünsel yapılan uygulamalar olarak sizi aydınlatabilmeleri daha önemli.

Okula şu soruları sorarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz;

 • Koçluğu nasıl uyguluyorsunuz?
 • Öğretmenleriniz koçluk sertifikasına sahip mi? Bu sertifika nereden onaylı?
 • Bu eğitim sonrasında koçluk becerilerinin uygulanıp uygulanmadığı okul yönetimi tarafından izleniyor mu?
 • Hangi sosyal kulüpler var? Bu kulüplerin sorumlusu olan öğretmenlerin yetkinlik düzeyleri nedir?

Koçluk keşfe dayalı bir sistemdir ve bugün pek çok okul öğretmenlerinin koçluk yaptığını ve öğrenci koçluğu sistemleri olduğunu ilan etmektedir.

Bütünsel Yaklaşım

Hepimiz bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak varlığa sahibiz. Çocuğunuz hangi açılardan dikkate alınacak ve gelişecek bunu doğru sorgulamalı ve öğrenmelisiniz. Eğer sadece akademik başarı önemseniyorsa, doğru okulda değilsiniz demektir. Birey sadece akademik başarıdan  ibaret olmadığı için çocuğunuzun diğer tarafları için neler yapıldığını doğru anlamanız önemlidir. Eğer başarı için notlardan puandan, teog sonuçlarından bahsediliyorsa, bir daha düşünün.

Sizin Okulunuzu Neden Seçmeliyim Sorusunun Cevabı Önemlidir

Görüştüğünüz okullarda size anlatılanlar bütüne mi işaret ediyor yoksa standart bir velinin duymak isteyeceği cümleler mi buna karar verin. Yani sadece akademik başarı, dereceler, puanlar, sıralamalardan mı bahsediliyor buna dikkat edin. Her başarının öznesi öğrencidir bu yüzden başkalarının başarılarını yem olarak kullanan okulların tuzağına düşmeyin.

En büyük başarı çocuğunuzun okulda mutlu olması, okulu ve öğretmenlerini sevmesi, çalışmalarını severek, isteyerek ve keyifle yapmasıdır. Bir okul bunu yapabiliyorsa, başarılıdır.

Çocuğunuzun koşarak gittiği, eve mutlu geldiği, her gün yeni şeyler öğrendiği ve keşfettiği, kendisiyle barışık olduğuna inandığınız bir okul ” iyi “bir okuldur. Öğretmenlerin ve yöneticilerin yaptığı işten zevk aldığını hissettiğiniz ve sorumluluğunu bilen, kendini sürekli geliştiren, gelişime açık öğretmenlerin olduğu, çocuğu bütün olarak önemseyen bir okul “iyi” bir okuldur.

Çocuğunuz için en iyi okulu seçmeniz dileğiyle…

Profesyonel Koç Neslihan Erdoğdu 

(classloom.com) 


 

Eklenme Tarihi: 01:07 18-05-2016
Okul Öğrenci Veli Okul seçimi Aile