Eğitim dünyası EDU SUMMIT’deydi...

Türkiye’de eğitim ve yükseköğretim kurumlarının yöneticilerini bir araya getiren EDU SUMMIT Eğitim Zirvesi’nin üçüncüsü, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in katılımlarıyla Vakıf Üniversiteleri Birliği’nin öncülüğünde, 21 Nisan 2016 Perşembe günü Taksim InterContinental Otel’de gerçekleşti.

Vakıf Üniversiteleri Birliği tarafından her yıl Nisan ayında düzenlenen EDU SUMMIT Eğitim Zirvesi bu sene “Global Arenada Türk Üniversiteleri” başlığı altında gerçekleşti. 21 Nisan tarihinde Taksim InterContinental Otel’de gerçekleşen zirve her yıl olduğu gibi bu yıl da eğitim ve yükseköğretim kurumlarının yöneticilerini geniş bir katılımla bir araya getirdi.

Önemli açılış konuşmalarıyla başlayan zirvede, yükseköğretim ve kalite başlıkları ayrıntısıyla ele alındı...

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı konuşmada, okullardaki yabancı dil eğitimine hız vereceklerinin altını çizerken, "5`inci sınıfları, Türkçe ve yabancı dil yetkinliğinin arttırıldığı bir hazırlık sınıfı olarak tasarlama aşamasındayız" dedi. Tekin şunları da belirtti; "Çocuklarımızın, kültürel, sanatsal ve sportif yeteneklerini küçük yaşlarda tespit ederek, bu yeteneklerine göre eğitim alacakları, bu yeteneklerini geliştirebilecekleri ortamlarda eğitimlerine devam etmelerini sağlayan mekanizmaları hayata geçireceğiz."

YÖK Başkanı Yekta Saraç da zirveye konuşmasıyla katkı sağladı. Saraç "Herkesin bildiği üzere küresel arenada yer alabilmek isteniyorsa girdi esaslı düzenlemelerden daha çok, süreç ve çıktı merkezli yeniliklere ihtiyaç olduğunu" vurguladı. Bu sebeple Kalite Kurulunun oluşturulduğunu ve bu kurulun Kurumsal Değerlendirme ve Program Akreditasyonu olmak üzere dış değerlendirme odaklı iki ana misyonu koordine edeceğini sözlerine ekleyen YÖK Başkanı, yapısal değişikliği gerçekleştirecek ikinci hususun, üniversitelerimizdeki çeşitlilik ve misyon farklılığına gidilmesi olduğunun altını çizdi.

Akreditasyonun usta ismi Ralph Wolff da zirvedeydi...

Türkiye’nin önde gelen üniversite yöneticilerinin konuşmacı olarak yer aldığı zirvenin sabah programında önemli bir isim de konuklarla buluştu. ABD’de üniversitelerin akreditasyonu konusunda en yetkin kuruluş olan WASC’ın 17 sene başkanlığını yürütmüş olan Prof. Ralph Wolff, global akademik sisteme hızla entegre olma yarışında olan Türk üniversitelerine akreditasyon konusunda kapsamlı bir sunum yaptı ve onların sorularını yanıtladı.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal "Üniversiteler ve Global Akreditasyon" adlı ikinci oturumda bir sunum gerçekleştirdi.

İstanbul`da gerçekleştirilen zirvede "Üniversiteler ve Global Akreditasyon", "Gerçek Uluslararası Bir Üniversite Nasıl Mümkün?", "Dünyadan Yükseköğretim Modelleri" gibi konular yapılan oturumlarda ele alındı. 


 

Eklenme Tarihi: 01:56 22-04-2016
EduSummit Eğitim Zirvesi YÖK MEB Zirve