İstanbul Milli Eğitim Müdürü Eğitim ve Yaşam'a konuk oldu...

14 Nisan Perşembe akşamı, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan Eğitim ve Yaşam Programına konuk olan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, programın sunucusu Müge Arda`ya "İstanbul`da Eğitim" başlığında önemli açıklamalarda bulundu...

Şehrin fiziki ve nüfus büyüklüğüyle, burada yapılacak projelerin tüm Türkiye`ye bir anlamda öderlik ettiğini söyleyerek programı açan Müge Arda, ilk olarak sayılarla İstanbul`u sordu... “İstanbul`un, her alanda olduğu gibi eğitimde de Türkiye`ye yön verebilecek büyük bir laboratuvar gibi olduğunu düşünebiliriz...” diyerek söze başlayan Yelkenci, İstanbul`daki öğrenci, öğretmen, okul ve derslik sayılarına değindi... “İstanbul çok dinamik bir şehir, sosyal hareketliliği de çok büyük…” diyen İstanbul Milli Eğitim yeni Müdürü “Böyle büyük bir şehrin eğitimini yönetmek önemli bir sorumluluk. İstanbul, büyüklüğüyle kendi gündemini kendi oluşturan bir şehir. Yatırımlar ve insan kaynağı olarak iki büyük sorunu var diyebiliriz İstanbul’un… Bu şehirde yapılacak çalışmalar, bakanlığın liderliğinde tüm Türkiye’ye tabii ki ilham vermek zorundadır." diye ekledi. Yelkenci "Derslik başına düşen öğrenci sayısını 35 olarak düşünürsek 10 bin dersliğe daha ihtiyaç var kabaca. Bu sayılar önümüzdeki dönemde daha da netleşecek. Özellikle Suriyeli öğrencilerle İstanbul`un eğitim nüfusu arttı" dedi.

"Bana İstanbul Maarif Müdürü densin isterdim"

"Maarif demek, eğitim demek, büyük öğrenciler yetiştiren büyük okullara sahip olmak demektir. Bana, İstanbul Milli Eğitim Müdürü yerine, İstanbul Maarif Müdürü densin çok isterdim aslında… Zira "Maarif" kendini bilmek, tanımak demek. İlmin serüveni kainatın sırlarını keşfetmek değil midir zaten? İnsanlar için olduğu gibi, kurumlar için de birikmiş tecrübe daha az hata yaptırır. Bu bakışla geleneklerimiz çok önemli... Geçmişimizden güç alıp, büyük insanları yetiştiren büyük okulların önünü açacağız…”

"Değerler eğitimi ders şeklinde verilemez"

Müge Arda`nın "Değerler eğitimine önem verdiğinizi biliyoruz. Bu konuda İstanbul`a yansıyacak projeleriniz var mı?" sorusunu "Ben değerler eğitimi dememeyi tercih ediyorum. İçi boşaltılmış bir kavram haline dönüştüğünü düşünüyorum. Değerler eğitimi ders şeklinde verilemez. Bir öğrencinin sosyal ortamlarda nasıl davranacağını bilmesi çok önemli, sosyal medyada da bu böyle. Kemal Tahir’in `Devlet Ana` kitabının okunmasını şiddetle tavsiye ederim. Herşeyi ders yapmak doğru değil. Bazı şeyleri güzel örnekler üzerinden giderek öğretmeliyiz. Bizim işimiz eğitim, hedefimiz olan iyi insanı yetiştirmek için insanı 360 derece kuşatmalıyız. Eğitimde; bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişim alanı ile insanı bir bütün olarak ele almak çok önemlidir. Geçmişte manevi alanı eksik yetiştirdiğimiz meslek sahipleri olabilir. İlk hedeflerimizden biri bu… İlk akla gelenin aksine öğrenciyi 360 derece kuşatmaya yönelik projeler için mevcut eğitim politikalarının değişmesi gerekmiyor." diyerek yanıtladı.

 

"Müzik dersinde test çözdürmeyin"

Konuşmasının tam bu sırasında öğretmenlere seslenen Yelkenci`nin sözleri hayli ilgi çekiciydi. Şunları dedi: "Sevgili meslektaşlarım... Müzik dersinde test çözdürmeyin çocuklarımıza, resim dersinde resim yaptırın… Çocuğumuza nefes alma alanı bırakan, ruhunu incelten sanat dersleri tam olarak uygulanmalı. Müge Hanım, sizin vasıtanızla şimdi öğretmenlerimize de bu konuda seslenmek istiyorum. Sanat dersleri çok önemli..." ve ekledi "Öğretmenlerimizin öğrenci merkezli projeler yapması, sempozyumlarda bildiri sunması için önderlik yapacağız..."

Öğretmenler için okul hazırlığı...

"Öğretmenler mesleklerini en güzel biçimde yapmaya çalışıyorlar. Sistemin en önemli noktası onlar. Onların çok farkındayız. Öğretmenler gül yetiştiren insanlardır. Biz de bu önemli insanlar için bir okul hazırlığındayız. Öğretmenlerimizin gündemlerinde yaptıkları var, yaptıkları olmalı zaten... Biz de bunları öne çıkarmalıyız."

Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli

“Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli” projesine ve bu kapsamda imzalanarak hayata geçen önemli iş birliklerinin varlığına da değinen Yelkenci "Çok yakın zamanda Okul Sanayi iş birliği projemizle tüm Türkiye’ye örnek olacağız. Bu proje benden önce başlamış. Bu önemli projede emeği geçen selefim, İstanbul Milli Eğitim eski Müdürü Muammer Yıldız`a da teşekkür ediyorum." dedi ve ekledi: "Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli, Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki uygulamayı yansıtan bir model. Dolayısıyla başarılı olacağına inancım tam.”

"Kodlama ve programlama için uluslararası bir çalıştay yapılacak"

Bu alandaki projelerin sorulması üzerine kodlama ve programlama konusundaki gündeme de değinen İstanbul Milli Eğitim Müdürü "Yabancı bir üniversiteyle, uluslararası bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Bu projemizi ilk defa bu ekranlardan duyuruyorum. Bu önemli çalıştay, inşallah bu alanda önümüzü çok açacak" dedi...

kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için: http://www.dailymotion.com/EgitimveYasam

 

 


 

Eklenme Tarihi: 08:49 15-04-2016
Ömer Faruk Yelkenci MEB İstanbul Milli Eğitim Müdürü Kodlama Sanayi İstanbul