Sosyal medyada çocuk fotoğrafı paylaşmak ne kadar güvenli?

Sosyal Medya paylaşımlarımızın hayatımızın izini çıkarır halde olması bir yandan bizleri telaşlandırıyor ama bir yandan da hoşumuza gidiyor... Biz bu durumu tartışa duralım, çocuklarımızla ilgili yaptığımız paylaşımlar onların dijital kimliğini oluşturmaya başlamış durumda. Peki bu güvenli bir şey mi?

Michigan Üniversitesi’nde, 0-4 yaş arası çocuk sahibi ailelerle yapılan bir anketin sonuçlarına göre, ailelerden yüzde 28’i çocuklarının nasıl uyuduğunu, yüzde 26’sı nasıl yemek yediklerini paylaşıyor. Yüzde 19’u da diğer ailelerle çocukları nasıl disipline edeceklerine dair fikir alışverişi yapıyor.

İtiraf edin! Yeni anne olmuş Y kuşağı kendini sosyal medyada Berkecan’ın annesi diye tanıtmıyor mu artık? Bebeğin ilk adımlarını atmasından okuldaki ilk gününe çocukların hayatıyla ilgili önemli-önemsiz her şeyi paylaşmak git gide artan bir alışkanlık haline geldi. Peki like üstüne like alan bu paylaşımlar sizce göründüğü kadar zararsız mı? Yoksa çocuğa zarar mı veriyor?

Bebeğinizin size göre en tatlı, en özel halini paylaşırken acaba bebeğinizin önümüzdeki 10 yıl boyunca o fotoğrafı internette görmek isteyeceğinden emin misiniz? Michigan Üniverstitesi Pediatri bölümünde araştırma yapan bilim insanı Sarah Clark’ın çalışmalarından çıkardığı yorum şöyle: Çocuklar kendi sosyal medya hesaplarını kullanacak olgunluğa erişene kadar birçoğu aileleri tarafından yaratılan dijital kimlikleri çoktan üzerine geçirmiş oluyor. Bir düşünün, sizden önce sizin Facebook profilinizi başkası oluşturuyor. Nasıl hissederdiniz? Sizce bu adil mi?

Sosyal Medyada Paylaştığınız fotoğraflar güvende mi?

Bir de işin güvenlik boyutu var tabi. Aileler çocuklarının her anını ve aile hayatını paylaşırken fotoğrafı paylaştıkları yer, zaman gibi detaylar da ifşa oluyor. Bu da gerçek hayatta çocuğu risk altında bırakacak bir faktör. ABD’de ailelerin yüzde 68’i bu fotoğrafları paylaşırken bir yandan başkalarının fotoğrafları paylaşıp, kaydedeceği konusunda endişeleniyor.

(e-psikiyatri.com)

 


 

Eklenme Tarihi: 00:33 05-04-2016