Çocuk istismarına karşı önce çocukları bilinçlendirelim

Duymayı istemediğimiz haberler maalesef gündemimizi allak bullak ediyor. En kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımız için geleceği şekillendirmek adına bu kadar büyük çaba sarf ederken elimizden kayıp gitmelerine seyirci kalmaya tahammülümüz yok. Toplumumuzun duyarlılığı, her koldan bu yaşananları mercek altına alıyor. Ama baş roldeki çocuklar için neler yapılmalı, çocuğa cinsel istismar kavramını ve cinsel istismardan kendisini korumayı öğretmek için nasıl bir yol izlenmeli, bunu da bilmeliyiz...

"Çocuğunuz size birisinin onun özel bölgelerine dokunduğunu söylerse, ona inanın. Sorgulayıcı ve suçlayıcı ifadeler kullanmayın" diyen uzmanlar bu anlamda çocukları bilinçlendirmenin apayrı bir önemi olduğunu vurguluyorlar. İşte çocuğa cinsel istismar kavramını ve cinsel istismardan kendisini korumayı öğretmek için birkaç ipucu: 

Küçük yaşlarda çocuğunuza özel bölgelerini iç çamaşırı ya da mayonun kapattığı bölgeler olarak anlatabilirsiniz.

Kültürümüzde sevgimizi dokunarak ve öperek göstermeye çok yatkınız. Fakat sevgimizi göstermek için çocuğun poposunu ısırmak, dudaklarından öpmek, “aşkım, sevgilim” gibi sözler kullanmak da bir çeşit istismardır. Ayrıca bu durum mahremiyet kavramıyla ilgili çocuğunuzun kafasını karıştırır.

Çocuğunuza daha önceden haber vermeden onu başkasıyla yanınıza çağırtmayın ya da birinden bir eşya almasını ondan istemeyin.

Doktor tedavisi gibi, başkalarının ona dokunabileceği bazı istisnai durumları çocuğunuza anlatın.

Çocukların aşağı yukarı ortaokul yaşında banyoya tek başına girme becerisini kazanması beklenir. Bu yaştan daha önce sizin ona banyo ve tuvalet konularında yardım etmenizin sorun olmadığını ona anlatın.

Çocuğunuza rahatsız olduğu/istemediği durumlar için “Hayır de, Uzaklaş, Söyle, Söylemeye devam et” sloganını öğretin.

Çocuğunuz size birisinin onun özel bölgelerine dokunduğunu söylerse, ona inanın. Sorgulayıcı ve suçlayıcı ifadeler kullanmayın.

Kaynak: Çocuğum ve Ailem 


 

Eklenme Tarihi: 01:05 17-03-2016