Filistin'den mesaj var: "Öğretmenler dünyayı değiştirebilir"

Savaşta travma geçirmiş çocuklar üzerine çalışmalar yapan Filistinli bir öğretmen dünya çapında yapılan öğretmenlik yarışmasında 1 milyon dolarlık ödül kazandı.

GEMS uluslararası eğitim firmasının hayır faaliyetlerinde bulunan kolu olan Varkey Vakfı`nın düzenlediği Dubai`deki ödül töreninde amaç, öğretmenlik mesleğinin imajını yükseltmekti. Töreni izleyenler arasında Salma Hayek ve Matthew McConaughey gibi Hollywood oyuncularının yanı sıra eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Birleşik Arap Emirlikleri`nin başkan yardımcısı Muhammed bin Raşid El Maktum gibi bazı siyasiler de vardı.

Yarışmada ödül alan Filistinli öğretmen El Hurub`un yanında yer alan finalistler Hindistan, Kenya, Finlandiya ve Amerika gibi ülkelerden geliyordu. İlk 10 finalist, dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking`in video mesajıyla sahneye davet edildi.

El Hurub ödülünü aldıktan sonra izleyicilere "Öğretmenler dünyayı değiştirebilir" ve "Bu sahnede Filistinli kadın bir öğretmen olarak yer almaktan gurur duyuyorum" dedi, ödülünü öğrencilerini desteklemek için kullanacağını söyledi.

Filistin`in Beytüllahim şehrine yakın bir mülteci kampında büyüyen El Hurub, şimdi öğretmenlik yaptığı Batı Şeria`nın Bireh kentindeki Filistinli öğrencileri şiddet ve gerilimi çözmek üzerine geliştirdiği oyunlarla eğitiyor. Özellikle şehirlerinde tanıklık ettikleri şiddet nedeniyle travmaya uğramış çocuklara destek oluyor.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eski ABD Başkanı Bill Clinton da onları video mesajlarıyla tebrik etti. Varkey Vakfı`nın ve ödülün yaratıcısı Sunny Varkey de Hanan el Hurub`un hikayesinin "gelecek öğretmenlere ilham vereceğini" umduğunu söyledi.

Kaynak: bbc.com


 

Eklenme Tarihi: 00:33 16-03-2016