2016 ÖSYS Başvuru Kılavuzu yayınlandı

Üniversite adayları için başvuru süreci yarın başlıyor. Sınavsız geçiş, YGS ve LYS’ye girecek adaylar başvurularını 2016 ÖSYS Başvuru Kılavuzu’na göre ÖSYM’nin internet sitesi aracılığıyla yapacak. Sınavsız geçiş ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları 6-20 Ocak tarihleri arasında alınacak. Ücret ödeme için son tarih ise 21 Ocak 2016 olarak belirlendi.

2016 YGS ve sınavsız geçiş başvuru detayları yarından itibaren Eğitimveeğitim.com’da

2016 ÖSYS YGS ve Sınavsız Geçiş başvuruları nasıl yapılacak? Adım adım 2016 YGS ve sınavsız geçiş başvuru detayları yarından itibaren Eğitimveeğitim.com’da olacak.

2016 ÖSYS Başvuru Kılavuzu’nu indirmek için Tıklayın

2016-ÖSYS başvuruları 2 aşamadan oluşacak. Birinci aşamada aday bilgilerinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi`ne işlenmesi ve onay kodunun sisteme girilmesi, ikinci aşamada ise sınav veya sınavsız geçiş ücretinin yatırılması gerekiyor.

Başvurular nasıl yapılacak?

Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan okulları başvuru merkezi olanlar, başvurularını buraya yapacak. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi`nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden yapacak.

Diğer tüm adaylar (kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi`nde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar), başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerinin herhangi birinde gerçekleştirecek.

Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinde çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli kabul edilecek.

Adayların sınav, sınavsız geçiş ücretini ödeyerek ÖSYS’ye başvuru işlemini tamamladıktan sonra, bilgilerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tanınan süre içinde kontrol etmeleri ve ÖSYS’nin diğer aşamalarında gerekebileceği için kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinerek saklamaları istendi.

 


 

Eklenme Tarihi: 17:04 05-01-2016