Okul öncesi eğitimi neden zorunlu olmuyor? Bakan Avcı açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Zorunlu olmayan okul öncesi eğitimde daha çok şey yapmamız gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda önceliğimiz okul öncesi eğitim olacak.” dedi. Avcı, “Okul öncesi eğitimi Türkiye genelinde niye zorunlu yapmıyoruz?” eleştirileri için de şu açıklamayı yaptı;

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir’de yıkılıp yeniden inşa edilen hayırsever Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi`nin açılışını yaptı.

Açılışta yaptığı konuşmada, okul öncesi eğitimin önemini vurgulayan Bakan Avcı, "Zorunlu olmayan okul öncesi eğitimde daha çok şey yapmamız gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda önceliğimiz okul öncesi eğitim olacak.” dedi.

Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zorunlu olmayan okul öncesi eğitimde daha çok şey yapmamız gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda önceliğimiz okul öncesi eğitim olacak. `Okul öncesi eğitimi Türkiye genelinde niye zorunlu yapmıyoruz?` Bununla ilgili söylemler var. Zorunlu yaptığımız zaman Türkiye`nin neresinde olursa olsun her çocuğumuza okul sağlamak zorundayız. Bu daha önce 8 yıllık kesintisiz eğitim zorunlu hale gelince taşımalı eğitim bu yüzden zorunlu oldu. Çünkü köylerde okullar boşaldı. Taşımalı eğitimle çocuklar merkezlerde toplanmaya başlandı. Şimdi okul öncesi eğitimi zorunlu yaparsak taşımalı eğitim yapmak zorundayız. O yaş grubu taşıma için müsait değil. Veliler o yaş grubundaki çocuklarını haklı olarak taşımaya vermiyorlar, vermemeleri de gerekir. Çünkü o yaş grubu çok özel bakımla eğitime alınabilirler. Onun için biz önümüzdeki yıllarda şu anda yüzde 50`yi bulmuş olan okul öncesi eğitimi zorunlu olmadan da daha yukarı seviyelere taşıyacağız, bunun planlamalarını yaptık."

“Eskişehir`de öğretmen açığımız yok”

Eskişehir`de son 3 yılda eğitim alanında yapılan yatırımlara da değinen Bakan Avcı, "Sadece son 3 yılda 48 okul binası, 796 derslik, 9 pansiyon, 16 spor salonu, 9 atölye yaptık. Ayrıca 252 okulumuzu da onardık. Bütün bu yaptıklarımızın toplam maliyeti 219 milyon 918 bin 873 Türk lirasıdır. Ben göreve başladığım zaman Eskişehir`de 7 bin 782 öğretmen görev yapıyordu. Bugün 8 bin 825 öğretmen görev yapıyor. Eğitimde hem altyapıda hem beşeri kaynaklarda Eskişehir daha ileri noktalara gelecek. Eskişehir`de öğretmen açığımız yok" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek okulun açılışı gerçekleştirildi. Bakan Avcı, Hacı Süleyman Çakır`ın torunu Meral Demirkazıksoy`a günün anısına çiçek takdim etti.

 


 

Eklenme Tarihi: 11:23 15-11-2015