Meslek liselerine yeni müfredat ve staj geliyor

Bakan Avcı, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak bütün meslek eğitim alanlarında ilgili sektörle hem staj hem de müfredatların belirlenmesi anlamında ortak çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde bunu daha da kapsamlı hale getirip tüm Türkiye`de yaygınlaştırmak istiyoruz.” dedi

Miliî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) Eskişehir Fabrikası’nda düzenlenen ``Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi`` kapsamında staj yapacak öğrencilerin işe başlatılması programına katıldı. Programda yaptığı konuşmada Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki ve teknik eğitime birinci derecede öncelik verdiklerini belirterek, son 12 yıldır mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret gösterdiklerini kaydetti.

“MEB içinde en büyük payı mesleki ve teknik eğitim alıyor”

Avcı, son 12 yıldan beri bütçeden en büyük payı Millî Eğitim Bakanlığının aldığını anımsatarak, şöyle konuştu: "Millî Eğitim Bakanlığı içinde de en büyük payı mesleki ve teknik eğitim alıyor. 2002 yılında Millî Eğitim Bakanlığı bütçesi 7.5 milyar liraydı, mesleki ve teknik eğitimin bu bütçe içindeki payı da 750 milyon liraydı. Bu yıl ki bütçemiz YÖK ve üniversiteleri katmadan söylüyorum 62 milyar lira. Bunun içinde mesleki ve teknik eğitimin payı da 8 milyar 230 milyon liradır. Yani bu yıl ki mesleki ve teknik eğitim bütçemiz 2002 yılındaki Millî Eğitim Bakanlığı toplam bütçesinden daha fazladır. Bu mesleki ve teknik eğitime verdiğimiz önemin rakamsal olarak da en somut ifadesidir."

 ``Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi"nin önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Avcı, Bakanlık olarak fiziki altyapıyı, mesleki ve teknik altyapıyı güçlendirmek için büyük gayretler gösterdiklerini vurguladı. Bakan Avcı, ilgili sektörlerle işbirliği içinde bu imkanların bir sinerji halinde artması için çalıştıklarını dile getirerek, Eskişehir Valiliği ve TEI`nin gerçekleştirdiği bu çalışmanın çok önemli olduğunu belirtti.

Millî Eğitim Bakanlığında iki tabirle ilgili sıkıntının olduğunu ve bununla ilgili yanlışı düzeltmeye gayret ettiklerine değinen Avcı, konuşmasına şöyle devam etti: "Bunun biri `üstün zekalı` tabiri. Her çocuğun bir yeteneği vardır ama farklı alanlardadır. Dolayısıyla bunun yerine `özel yetenekli` diyoruz. İkinci olarak da `ara eleman` tabiridir. Sanki arada kalmış elemanı çağrıştırıyor. Hepimiz biliyoruz ki bütün sektörlerde `ara eleman` dediğimiz kişiler aslında `ana` elemandır. Dolayısıyla `ara eleman` yerine `ana eleman` tabirini kullanmayı tercih ediyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı olarak bütün meslek eğitim alanlarında ilgili sektörle hem staj hem de müfredatların belirlemesi anlamında ortak çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde bunu daha da kapsamlı hale getirip tüm Türkiye`de yaygınlaştırmak istiyoruz. Onun için buradaki protokol bizim için çok yol gösterici bir çalışma olacak."

Mesleki ve teknik eğitimde büyük sıçrama

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Türkiye Lokomotif Sanayi AŞ´de (TÜLOMSAŞ) "Raylı Sistemler Sektöründe Kalifiye İnsan Kaynağı İhtiyacı´nın Karşılanması Projesi" kapsamında staj yapacak öğrencilerin işe başlatılması programında yaptığı konuşmada da 2002 yılında bin 900 civarında olan mesleki ve teknik eğitim lisesinin şu an sayısının 4 bini geçtiğini, bu alandaki öğretmen sayısının da 15 binden 62 bine çıktığını belirtti.

Sadece sayısal olarak değil niteliksel olarak da bu alanda ciddi bir sıçrama gerçekleştirdiklerine işaret eden Bakan Avcı, "Bugün bunun en somut örneklerinden birini yaşıyoruz. Projedeki tüm paydaşlara, katkıda bulunan tüm uzman arkadaşlara teşekkür ediyorum. Programa katılan öğrencilerimizin şunu bilmesinde büyük yarar var; siz, Türkiye´nin en köklü sanayi kurumlarından birinde staj yapacaksınız. Burası 121 yıllık millî müessese. Buradaki eğitiminiz sırasında bir kurumsal kültürün ne olduğunu yakından göreceksiniz" diye konuştu.

Bakan Avcı, kalifiye eleman ihtiyacı konusunun çok sık dile getirildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Sektör iyi yetişmiş ana eleman bulamamaktan şikayet ediyor. Ana gövdeyi temsil eden eleman ihtiyacı çok yoğun. Her sektörde bu konuda bir ihtiyaçtan söz ediliyor. Doğru, yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacı çok yoğun ama buna karşılık gençlerimiz arasında da işsizlik çok yoğun. Yani burada bir paradoks var. İşverenler gerekli eğitimi almış, nitelikli iş gücü bulamamaktan yakınıyor. Gençlerimiz de istihdam edilememekten yakınıyor. Demek ki burada bize düşen sektörün ve gençlerimizin ihtiyaçlarını buluşturmak. İşte bu proje sektörün ve gençlerin ihtiyaçlarını, beklentilerini buluşturan projelerden biri. Onun için bu proje bizim için çok önemli. Buradan çıkacak sonuçları tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırma fırsatı bulacağız. Çünkü tüm Türkiye´de bu konuda ciddi talep var."

Konuşmanın ardından Bakanı Avcı, beraberindeki heyetle birlikte Türkiye Lokomotif Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) tarafından lokomotif üretilen fabrika alanında incelemelerde bulundu.


 

Eklenme Tarihi: 20:19 30-09-2015