ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURULARI YARIN BAŞLIYOR

37 bin öğretmen kadrosu için atama başvuruları yarından itibaren 10 Eylül 2015 tarihine kadar Milli Eğitim Bakanlığınca alınacak. Öğretmen atama başvuruları nasıl yapılacak? Aday öğretmenlik atama başvuru formu nasıl doldurulacak? İşte ayrıntılar...

Milli Eğitim Bakanlığı, 37 bin öğretmen kadrosuna atama yapmak üzere, 4-10 Eylül 2015 tarihleri arasında adaylardan başvuru alacak.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, başvuru ve atama işlemleri MEB’in http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki Elektronik Başvuru Formu kullanarak elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Başvuru yapacak öğretmen adaylarının öncelikle Elektronik Başvuru Sayfasında “İlk atama”, “Yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama” ve “Milli sporcuların ataması” şeklinde ayrı ayrı düzenlenen başvuru modülünü seçerek işlemlere başlaması gerekiyor.  Adayların, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve bu başvurulara ilişkin Elektronik Başvuru Formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekâlet verecekleri kişiler aracılığıyla il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine onaylatmaları gerekiyor. Başvurularda aslı ibraz edilen belgelerin birer örneği il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanarak teslim alınıp asılları adaylara geri verilecek.

İlk kez ataması yapılacakların, 2015 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı`ndan (KPSS) 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekecek.

Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (Almanca, İngilizce), rehberlik ve sınıf öğretmenliği alanlarına başvuruda bulunacak adaylar, atanacakları alanda KPSSP121 puan türünden taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecek. Bunların dışındaki alanlara atanacakların başvurması için ise KPSSP10 puan türünde belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları gerekecek.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, atanabilecekleri alan için öngörülen KPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alana başvuruda bulunabilecek. Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve bu başvurulara ilişkin elektronik başvuru formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler tarafından il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak.

MEB öğretmen atama başvuru kılavuzu yayımlandı. İndirmek için aşağıdaki linke Tıklayın

http://ikgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2015_09/01115120_ilkatama2015.pdf

40+1 tercih hakkı

Öğretmen adaylarının en fazla 40 tercih hakkı bulunuyor. Adaylar tercih yaparken,  aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte tercih yapabilecek. İl veya ilçe milli eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça adaylar tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

Adaylar tercih dışı seçenek olarak;

  1. a) “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”
  2. b) “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.”seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

 Tercihlerine atanamayan adaylardan (b) seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacak.

Öğretmen atama sonuçları ne zaman ilan edilecek?

Öğretmen atamaları 15 Eylül 2015 tarihinde yapılacak. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, atamaların yapıldığı tarihte Bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak.


 

Eklenme Tarihi: 10:55 03-09-2015