DERSHANELERİN KADERİ BUGÜNKÜ TOPLANTIDA BELLİ OLACAK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) dershanelerin kapatılmasını öngören düzenlemeyi iptal etmesinin ardından Bakanlığın izleyeceği yol haritasının belirlenmesi için bugün dershane temsilcileriyle bir araya gelecek.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bugün, İstanbul’da dershane temsilcileriyle bir araya gelecek. Basına kapalı toplantıya, Özel Dershaneler ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği, Özel Öğretim Derneği, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği temsilcileri katılacak. Avcı, AYM’nin kararının ardından çizilen yol haritasını sektör temsilcilerine bizzat kendisi açıklayacak.

Bakan Avcı, AYM’nin dershane kararını nasıl değerlendirdi?

Milli Eğitim Bakanı Avcı, 30 Temmuz gecesi Ülke TV’de katıldığı canlı yayında AYM kararını değerlendirdi. Mahkemenin kararını doğru bulmadığını ve kararın yanlış olduğunu belirten Avcı, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili boşluğu takviye kurslarıyla kapattıklarını söyledi. Avcı’nın açıklamaları özetle şöyle:

AYM yanlış bir karar verdi

Anayasa Mahkemesi’nin kararını doğru bulmuyorum. Mahkeme yanlış bir karar vermiştir. Ben bu konuda düzenlemeleri yapmaktan sorumlu bakanlığın başındaki adam olarak mahkeme ile kararın siyasi olup olmadığı yönünde bir polemiğe girmeyi doğru bulmam. Ancak bu yönde kanaatleri olan arkadaşlarımın da haksız olduğunu söylemem. İşte MEB Bakanı olarak anca bu kadar söyleyebiliyorum. Peki, yanlış bir karar verdiyse bunun gereğini yapmıyor muyuz? Yapıyoruz işte. Gereği nasıl olacak? Kamuoyunun şunu iyi anlaması lazım. AYM bir kanunu iptal ettiği zaman, eski kanunu ihya etmiş olmaz. Yani kendini yasa koyucu yerine koyarak bunu yapamaz. Bu iptal kararından sonra yürürlükte olan Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda dershane ile ilgili bir tanım, mevzuat yok. Bu iptal davasını açan 124 milletvekili, Meclis açıldığında bir yasa teklifi verirler. AYM bunu iptal etti ama orada bir boşluk var. Biz şöyle bir dershane kanunu çıkartıyoruz. Özel Eğitim Kurumları Kanunu’na böyle bir dershane kurumu ilave edelim. Bu yönde bir kanun teklifi verirler. Geçirebilirlerse Meclisten biz de oraya yazarız. Dershane diye bir kurum ihdas edildi. Ama şu onda yok.

Mezun öğrenciler dershane hizmetinden nasıl yararlanacak?

Biz ikincil düzenleme, yönetmeliklerle yapacağımız düzenlemelerle zaten AYM’nin gerekçesinde belirttiği, “sen alternatiflerini biraz daha genişlet, okul dışı eğitim alma imkanlarını genişlet”. AYM zannediyorum mezunlar açısından etkilenmiş olabilir. Biz takviye kursları açtık okullarımızda. Geçen yıl 2 milyon öğrencimiz okullar takviye kursu aldı. Dershanelerin verdiklerini iddia ettikleri eğitimin ücretsizini, çok daha iyisini okullarımızda kendi öğretmenlerimiz tarafından takviye ediyoruz. Öğrenci matematikte iyi yetişemediğini düşünüyorsa, açılan matematik kursuna kaydını yaptırıyor. Hafta sonunda o takviyeyi ücretsiz olarak alıyordu. Biz bunu yapıyorduk. Ancak mahkeme diyor ki, yani dolaylı yoldan demiş oluyor ki, bunu mahkeme gerekçesinde yazmıyor ama biz onu çıkarıyoruz. Okullarda öğrencilik statüsünde devam edenlere bunu veriyorsunuz. Peki, okulu bitirmiş mezunlar bu tür destek almak isterse, takviye kursu almak isterse onun da cevabını verdik orada aslında. Onlar da halk eğitim merkezlerimizde açılmış olan takviye kurslarından yararlanacaklar. Okullar öğrencilerimiz, halk eğitim merkezlerinde ise mezunlar takviye alacak demiştik. Ama bu da mahkemeye yeterince alternatif gibi görünmemiş olabilir. O zaman işte kurslarımız üzerinden bu alternatifleri biçimlendiriyoruz. Geçen sene açılan 18 bin 290 okulda 179 bin 306 kurs açıldı. Bu kurslara 2 milyon 987 bin 946 öğrenci devam etti. Bu kurslarda 112  bin 284 öğretmenimiz görev yaptı. Bu öğretmenlerimize kurs ücreti olarak verdiğimiz parayla yapılacak iş değil. Tamamıyla öğretmenlerimizin idealistçe gerçekleştirdikleri, öğrencilere sundukları bir hizmet.

Dershanelerin ne olacağı konusunda yol haritası hazır

Hürriyet.com.tr’de yer alan haberde Milli Eğitim Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerinden edinilen bilgiye göre, ‘dershane’ ibaresini yürürlükten kaldıran madde iptal edildi; ancak AYM kararları geriye işlemiyor ve mevzuattan çıkan ‘dershane’ kavramı yeniden mevzuata girmiyor. Bu nedenle MEB’e göre; karar sonrasında temel liseye dönüşüm başvurusunu geri çeken ya da hiç başvurmayan dershaneler yasal dayanakları bulunmadığı için faaliyetlerine devam edemeyecek. Bakanlığın dönüşüm için sunduğu alternatifi kabul etmeyen ve dershane olarak devam edenler, ‘yasal olmayan eğitim kurumu’ kapsamında değerlendirilecek. Kapanan dershaneler ise yeniden bu ad altında faaliyet gösteremeyecek. Dershanelerin, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun “Kişilerin sosyal, kültürel ve mesleki alanlarda bilgi, beceri, yetenek ve deneyimlerini geliştirmek üzere faaliyet gösterecek özel öğretim kurumları açılabilmesi” ni öngören hükmü uyarınca çeşitli kurslara dönüşmek için yeni  bir başvuru yapması gerekecek.‘Çeşitli kurslar’ın tanımı ve kriterleri ise yönetmelik ile bakanlıkça yeniden belirlenecek. Bir kurumun mesleki beceriyi geliştirme kapsamında sadece tek alanda mı, dershaneler gibi birçok alanda mı eğitim vereceği de yeni tanımdan sonra netleşecek. Özel okula dönüşen kurumlar ise daha önce de belirtildiği gibi temel lise faaliyetine devam edebilecek. İsterlerse, diğer özel okullar gibi öğrencilerine takviye kursu da açabilecek.

Dershane öğretmenleri ne olacak?

Bakanlık yetkililerine göre, müsteşar ve talim terbiye kurulu başkanı hariç bakanlığın üst düzey yetkililerinin ve il milli eğitim müdürlerinin görevden alınmasına ilişkin hüküm iptalinin ise fiili bir yaptırımı yok, bu kişiler görevlerine iade edilmeyecek. Bakanlık, 6 yılını dolduran dershane öğretmenlerinin KPSS aranmaksızın mülakatla atanmasının iptaline ilişkin ise bu öğretmenlerin açıkta kalmaması için başka bir formül arayışında.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 11:08 31-07-2015