“Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla düzenlenen törenle 20 bin öğretmenin ataması gerçekleştirildi. Bakan Selçuk, salonda bulunan adaylara, "Eğitim ailemize katılacak yeni öğretmen arkadaşlarım, meslektaşlarım, yoldaşlarım" diyerek seslendi...

Öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada Bakan Selçuk "Siz şimdi yeni bir yola çıkıyorsunuz. Yola çıkmak için bir menzilden yani varılacak yerden söz edilir. Eminim menzil sizin için atanmış olmak değil. Biz öğretmenlerin bu yolculukta asıl hedefimiz aslında kendimiz olmaktır. `Kendi` olan bir öğretmenin zaten öğrencileri de kendisi olur. Kendisi olan bir öğretmen, kendisini iyi yetiştiren, besleyen bir öğretmen, koridorda yürürken bile bir çocuğun yetişmesine hizmet eder; haliyle, tavrıyla, duruşuyla, görüşüyle öğrencilerinin gelişmesi için büyük bir katkıdır. Öğretmenlik bilginin ötesinde bilgelik gerektiren bir meslek... Eğer bu bilgelik çocuklarla paylaşılmazsa var olan kuru bilgi çocuklarımızı zehirler. Asıl olan bilgilerin görgüye dönüşmesidir. Hatta bu görgünün çocukların halinde, tavrında, günlük yaşayışında ortaya çıkmasıdır.” dedi.

“Sınıfınızdaki bütün çocukların gözüne gözünüz değmeden derse başlamayın”

Prof. Dr. Ziya Selçuk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öğretmen arkadaşlarımdan bir ricam var. Hepiniz okullarınıza gittiğinizde sınıfınızdaki bütün çocukların gözüne gözünüz değmeden derslerinize başlamayın... Ve lütfen onların gözünden kalbine akan derin bir anlam olduğunu hissedin... O zaman sizin öğretmenliğiniz başlamıştır işte. Eğer sadece bilgi paylaşımıyla derse başlarsanız bilin ki bir devlet memuru olarak oraya atanan, o sınıfta bulunan resmi bir kişi olmanın dışında hiçbir zaman onların öğretmeni olamayacaksınız."

"Öğrencileriniz ayırmayın. Eğer onları ayırırsanız gökteki yıldızları ayırmış gibi olursunuz. Onların sadece akademik başarıları ile övünmeyin. Unutmayın, öğrenme güçlüğü olan ya da bazı akademik sorunlar yaşayan çocuklarınızın başarısı neyse, sizin asıl başarınız odur. Öğrencilerinize olan katkınızı, geride kalan çocuklar açısından bir daha değerlendirmekte yarar var. Emin olun ki göreceli olarak geride kalan çocuklara katkınız kadar eğitimde ileriye gitmiş olacağız.”

“Siz değerli meslektaşlarım, Millî Eğitim Bakanlığının gerçekten değerli bir mensubu ve bu toplumun şerefli bir üyesi olduğunuzu asla unutmayın. Yapacağınız işlerin kalitesini yükseltmek için neler yapılması gerektiği konusunda gayretli bir uğraş içindeyiz. Bu iş bir ekip işi... Sizin öğretmenliğiniz bundan on, yirmi, elli hatta yüz yıl önceki öğretmenlikten çok daha farklı olacak. Bugün okula başlayan çocuklar 2040´lara doğru iş hayatına atılacaklar ve biliyoruz ki çok ama çok farklı bir dünya olacak karşılarında. İşte tam o zaman ‘Siz bize hangi geleceği hazırladınız?´sorusunu soracaklar hepimize...”

21. yüzyılın beklentisine cevap vermenin önemli olduğunu kaydeden Selçuk, “Çünkü kıyasıya bir rekabet var dünyada. Örneğin Çin´deki üstün zekâlı, dahi sayısı neredeyse Türkiye´nin nüfusu kadar. Biz neyle nasıl mücadele ettiğimizin şuurunda olmak zorundayız. Bu şuurdur ki bizi besler, bu şuurdur ki güçlü bir Türkiye için bize enerji sağlar.” dedi.

“Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir”

Mustafa Kemal Atatürk´ün ‘Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir’ özdeyişini hatırlatan Bakan Selçuk, bu özdeyişin hala geçerli olduğunu vurgulayarak “Bu anlamda Başöğretmen´in gölgesinde ayrı bir enerjiye sahip olduğumuzu hatırda tutmakta yarar var.” diye ekledi.

Öğretmenlik mesleğinin temelinde fedakarlık bulunduğunu vurgulayan Bakan Selçuk şöyle devam etti: “Eğer konfor arıyorsanız bu meslek gerçekten size uygun bir meslek değil... Eğer yorulduğunuzu ve bitkin düştüğünüzü hissetmiyorsanız, mesleğinize gerçekten hakkını vermediğiniz konusunda bir şüphe duymalısınız. Öğretmenin her zaman bu anlamda huzursuz olması lazım. Çocuğun huzuru için öğretmenin kendini sürekli sorgulaması şarttır.”

“Umut güzel bir şeydir, ama umut tacirliği iyi bir şey değil…”

Bu sene bütçe imkânları dahilinde 20 bin öğretmen atamasının gerçekleştirilebildiğini dile getiren Bakan Selçuk, "Ama bu konuda elimden gelen çabayı fazlasıyla gösterip, bu sayının çok daha artması konusunda gereken girişimlerde bulunacağımı unutmamanızı özellikle istirham ederim. Umut güzel bir şey ama umut tacirliği iyi bir şey değildir. Bu konuyla ilgili emin olun ne gerekiyorsa, her türlü enerjimizi, gayretimizi sarf edip gereken sonuçlara ulaşmayı diliyorum.” diye konuştu. 

Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ise yaptığı konuşmada, Türkiye genelindeki öğretmen sayısının 900 bin 525 olduğunu belirterek, "Türkiye geneli öğretmen doluluk oranımız yüzde 87´dir. 20 bin öğretmen ataması ile beraber toplam öğretmen sayımız 920 bin 525 olacaktır. Türkiye geneli öğretmen doluluk oranımız ise yüzde 87´den yüzde 89´a çıkacaktır." bilgilerini paylaştı.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 19:22 24-07-2018
MEB Ziya Selçuk Atama Öğretmen