''OECD’ye göre son 5 yılda öğretmen gelirini arttırmada en büyük hamleyi Türkiye yaptı''

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, SETA’nın düzenlediği "Türkiye´nin Eğitimde Kalite Stratejileri, Fırsatlar ve Zorluklar” panelinde konuştu. Öğretmenleden sisteme pek çok konuda panel katılımcılarından gelen sorulara da cevap verdi. 

OECD’nin düzenlediği PISA raporlarında, "Türkiye´deki öğrencilerin matematikte, okuduğunu anlamada çok gerilerde olduğu" yönündeki söylemin öne çıkarıldığını aktaran Bakan Avcı, bu bölümlerde sorunların olabileceğini vurgulayarak, "OECD’nin yayımladığı raporlara baktığımız zaman şunları da görüyoruz; Türkiye, 2003-2012 arasında matematik alanında yaklaşık 25 puanlık bir artış gösteriyor. Bu artış öğrencilere, 2003´e göre bir yarım yıl daha kazanmış olmaları anlamını taşıyor." ifadesini kullandı.
Dünya Bankası´nın bir raporunda ise Türkiye´nin 2003-2009 yıllarında hem okullaşma oranlarını hem de ortalama başarı puanlarını arttırdığına işaret edildiğini aktaran Bakan Avcı, aynı raporda Türkiye´nin, 2003´den bu yana özellikle daha yoksul halk katmanlarından gelen öğrenciler bazında fevkalade bir gelişme gösterdiğinin vurgulandığını söyledi.

Önce öğretmen sayısı
Türkiye’nin önünde duran sorunlardan biri insan kaynağının niteliğinin arttırılması olduğunu vurgulayan Bakan Avcı, insan kaynağının niteliğini arttırmak için en kritik unsurun eğitim olduğunu dile getirdi. Eğitimde kalitenin arttırılmasında alınması gereken en büyük tedbirin öğretmen niteliğinin arttırılması olduğunu vurgulayan Bakan Avcı şunları kaydetti: “Önce öğretmen sayısını arttırmamız lazımdı. Biz önce bu beşeri altyapımızı güçlendirmek için hamle yaptık ve var olan öğretmen sayısını iki kattan fazla arttırdık. 550 bin öğretmen istihdam edildi. Yani bugün görev yapan her yüz öğretmenden altmışı bu dönemde atandı. Öğretmenlerimizin niteliğini arttırmak için bir dizi çalışmaları başlattık. Bu çalışmalara örnek olarak şubat ayında göreve başlattığımız 30 bin yeni öğretmeni bu nitelik sorununu göz önüne alarak hemen sınıflara sokmadık. Daha önce şartlar öyle gerektiği için çok acil olduğu için öğretmenlerimizi ağustos ayında atıyor eylül ayında sınıflara sokuyorduk. Şimdi öyle yapmayabiliyoruz artık. Şubat ayında atadığımız öğretmenleri bütün ikinci yarıyılı, deneyimli öğretmenlerin nezaretinde eğitim süreçlerini bire bir gözlemleyerek, yaşayarak öğreniyorlar.”

Sonra öğretmen niteliği
OECD raporlarına göre son 5 yılda öğretmen gelirini arttırmada en büyük hamleyi yapan ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Bakan Avcı, öğretmenlerin niteliğini arttırmak için de bir dizi çalışma başlattıklarını belirtti. Hükümet Eylem Planı´nda Öğretmen Akademisi´nin de bulunduğunu hatırlatan Bakan Avcı, akademinin hem mesleğe yeni başlayanlar hem de mesleğini yürüten öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerine yol gösterecek, zemin oluşturacak bir kurum olarak hayata geçirileceğini dile getirdi. 
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlanan müfredat konusunda da ciddi adımlar attıklarını, konuya ilişkin çalışmaları paydaşların görüşünün alınması için görüşe açtıklarını anlatan Bakan Avcı, bununla ilgili öğrencilerden de görüş alınmasını eleştiren haberlere rastladığını belirterek, "Önce öğrencilere, öğretmenlerimize sormamız gerekir. Eskimiş olan müfredatın eksikliklerini en iyi bilenlere bunları sormamız gerekiyor tabii ki. Dolayısıyla doğru bir iş yapıyoruz." diye konuştu.

(kamuajans)

 

 


 

Eklenme Tarihi: 00:44 27-03-2016