"Öğretmen, öğretmen gölgesinde yetişir"

Milli Eğitim Bakanlığı "Öğretmen, öğretmen gölgesinde yetişir` sloganı ile Şubat ayında atanan öğretmenlere danışman öğretmen eşliğinde uyum eğitimi verileceğini geçen yıl duyurmuştu.

Öğretmen Yetiştirme Süreci, Danışman Öğretmen Eğitimi açılışı bugün özel bir programla yapıldı.

Stajyer öğretmenlere danışmanlık yapacak öğretmenlerin eğitimine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı`nın katılımıyla başlandı...

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, aday öğretmenlerin tamamına yakının ilk tercihlerine yerleştirldiklerini söyledi. Aaday öğretmenlerin yetiştirme sürecini geçirecekleri evrakları İl Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim etmeleri gerektiğini belirten Aydoğdu, öğretmenlerin 25 Şubat`a kadar okullara dağıtımlarının yapılacağını da açıkladı.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de sürece ait ilk sözlerini sosyal medya hesabından paylaştı: "Bugün bütün illerimizde stajyer öğretmenlerimize danışmanlık yapacak öğretmenlerimiz için hizmet içi eğitimlerimiz başlıyor. Hayırlara vesile olur inşallah."

Bu sürecin iki temel hedefi olduğunu söyleyen yetkililer süreci şöyle açıklıyorlar; Bu programda birinci hedef, stajyer arkadaşlarımızın sağlıklı ve verimli bir oryantasyon süreci geçirip mesleki hayatlarına özgüvenleri yüksek ve daha donanımlı, bakanlığı ve kurumlarımızı daha iyi tanıyan bir biçimde başlayabilmeleri. İkincisiyse mesleklerindeki başarılarıyla gerçekleştiren duayen öğretmenlerin birikimlerini paylaşabilecekleri bir zemini onlara sunmak...

Yeni atanan öğretmenleri yetiştirilmeleri amacıyla en az 10 yıl hizmeti olanlar arasından ulusal ve uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış, sosyal kültürel faaliyetlere katılım sağlayan, iletişim becerisi ve temsil yeteneği güçlü, mesleğine temayüz etmiş kriterlerinden bir veya birkaçına sahip öğretmenler, danışman öğretmen olabilecekler.

Bakan Avcı, Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi`ndeki ‘Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde 30 bin aday öğretmene rehberlik edecek 35 bin danışman öğretmene de teşekkür etti.  

Danışman öğretmenler, aday öğretmenlere bakanlıkça hazırlanmış yetiştirme programı çerçevesinde izleme, yöneltme ve rehberlikte bulunma, onlara mesleki bilgi beceri, tutum ve davranışlarıyla ilgili tecrübelerini aktarma ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği çerçevesinde birinci performans değerlendirmelerini yapma çalışmalarından sorumlu olacak.

Yeni atanan öğretmenlere eğitim 6 ay sürecek
Mart ayının ilk haftasında yetiştirme sürecine başlayacak yeni atanan aday öğretmenler 24 hafta boyunca danışman öğretmenleriyle okul içi ve dışı faaliyetlerde bulunacak, seminerlere katılacak, film izleyecek, kitap okuyacak ve şehrin tarihi mekanlarını gezecekler... Ağustos’un sonunda yetiştirme programı bitecek aday öğretmenler, Eylül’de de görev yapacakları illere gidecekler. 

Günlük tutacaklar

Aday öğretmenlerden yaptıkları faaliyetlerle ilgili günlük tutmaları, kişisel ve mesleki gelişim dosyaları hazırlamaları istenecek. Dosyadaki faaliyetler, performans değerlendirmelerinde veri olarak kullanılacak. İkinci dönem de gittikleri okulda, öğretmenler ve okul müdürü tarafından performans değerlendirmesine tabi tutulacaklar.


 

Eklenme Tarihi: 11:03 22-02-2016