Siz ne tür bir sosyal medya bağımlısısınız?

Eğer sizde de bu belirtiler varsa artık sizde bir sosyal medya bağımlısısınız demektir! Sosyal Medya Savaşları Kitabı Yazarı ve USMED Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Sanlav, sosyal medya bağımlılığı ve bağımlılık türlerine dikkat çekerek teknolojinin sınırsız ve sonsuz yararlarına rağmen, akıllıca kullanılmadığında oluşabilecek zararları anlattı.

Kimileri için iletişim, kimileri için kız-erkek arkadaş bulma, kimileri için dostluklar kurma, kimileri için propaganda ve PR, kimileri için kitle yönlendirme ve yönetme aracı olan sosyal medya; gelişen teknolojik imkanlar ve alım gücüyle bağlantılı olarak hayatımızın başköşesine yerleşti. Bunun doğal sonucu olarak da sosyal medya bağımlılığı her gün daha fazla konuşulan bir konu olmaya başladı. Peki sosyal medya bağımlılığının çeşitleri neler, ne gibi sakıncaları var ve tedavisi mümkün mü?

Sosyal Medya Savaşları Kitabı Yazarı ve Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Sanlav, teknolojinin sınırsız ve sonsuz yararlarına rağmen, akıllıca kullanılmadığında oluşabilecek zararlarına değinirken, sosyal medya bağımlılığına dikkat çekti. Sosyal medya bağımlılığını genel hatlarıyla “İnternet başından ayrılamama, internete girmeyince kendini boşlukta ve huzursuz hissetme, sürekli bir şeyleri kaçırıyormuş hissine kapılma ve günlük yaşamını devam ettirememe” durumu olarak özetleyen Ümit Sanlav, herkesin kendisini sorgulaması için onlarca bağımlılık türü arasında en popüler olanlarını özetledi:

Ne tür bir bağımlısınız?

“Her gün daha fazla konuşulan bir konu olan sosyal medya bağımlılığı, milyonlarca sosyal medya kullanıcısını ilgilendiren bir konu olsa da; kimisi halen durumun ciddiyetinin, kimisi de ne çeşit bir bağımlı olduğunun farkında değil. Herkesin kendisini sorgulaması için birçok bağımlılık türü arasında en popüler olan bazılarını özetledik:

Bildirim bağımlıları

Her tweet, paylaşım, yorum ve bildirimde telefonuna bakamadan yapamama ve yaptığı işi bırakıp bunlarla ilgilenme durumu. Bu durum, sosyal medyada olan biteni o an takip etme dürtüsü uyandırarak, gerçekten odaklanılması gereken konudan uzaklaştırıyor ve hayatı sabote ediyor. Soru şu: Ders çalışırken ya da iş yaparken bildirim geldiğinde odaklanmamız gereken konuya devam mı ediyoruz, gelen bildirimle ilgilenip asıl işimizden uzaklaşıyor muyuz?

Kontrol bağımlıları

İşte çalışırken, araba kullanırken, metroda yolculuk ederken, tuvaletteyken, misafirlikteyken, aile meclisinde ya da arkadaşlarla sohbet ederken, kısacası nerede ve ne zaman olursa olsun sosyal medyada paylaşımlarının etkileşimini kontrol etmeden duramayanlar. Dikkatli olun, sosyal medyada sanal olarak popüler olurken, gerçek hayatta hızla asosyalleşiyorsunuz!

Tadını çıkartma! Sadece paylaş!

Hayatın ve o anın tadını çıkartmak yerine paylaşma telaşı içinde yaşam kalitesini düşündürenlerin içinde bulunduğu durum olarak özetlenebilir. Gezdiği yerler, yediği yemek, izlediği gösteri; tat almak için değil, sadece gösteriş yapmak için birer araç sadece onlar için.

İfade problemi

Tweetlerini 140 karaktere sığdırma zorunluluğuyla her kelimeyi mümkün olduğunca kısaltarak yazanlar, sadece dilbilgisi sorununa neden olmakla kalmayıp, bu alışkanlıklarını e-posta veya diğer iletişim kanallarında da devam ettiriyorlar. Bu ifade tarzına bağımlı kalanlar içinde günlük hayatta AEO, KİB, BY, kısaltmaları ile konuşmaya çalışanlar bile var.

Check-İn bağımlıları

Önünden geçtiği yerlerde bile check-in yaparak onlarca yerin “mayor”ı olan kişiler gösterdikleri bu  disiplin ve azmi başka alanlarda kullansalar kuşkusuz hayatta çok daha iyi yerlere gelebilirler.

İnternet Bağımlılığına Karşı Mücadele

Dünyanın en fazla internet kullanıcısına sahip ülkelerinden biri olan Türkiye’de teknoloji ve internet kullanımı bilinçliliği konusunda Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve BTK’nın ciddi çalışmaları var. İnternet bağımlılığının bir hastalık olduğu konusunda psikiyatrist ve uzmanların hemfikir olmaları, tedavi gerektirdiği sonucunu doğururken, ABD’de bununla ilgili çok radikal kararlara imza atılarak, ilk internet bağımlılığı hastanesi hizmete girdi. Hastanenin sunduğu internet bağımlılığı tedavi programı çerçevesinde hastalar 10 gün hastanede yatılı olarak tedavi edilecek. İnternet bağımlılığı resmi olarak bir tıbbi bozukluk olarak kabul edilmese de ilk kez yatılı internet bağımlısı hastalarını kabul eden Bradford Regional Medical Center, bu klinik bozukluğun ciddi boyutlara taşındığını gözler önüne seriyor. Böylelikle internet bağımlılığı, günümüzün en büyük psikolojik bozukluklarından biri olarak tıp literatüründeki yerini de bir anlamda almış oldu.”

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Sanlav


 

Eklenme Tarihi: 14:54 11-11-2015