Röportaj: Turay Kesler "Öğretmenlik bence öğrenmek demek."

"Eğitim ve Eğitim" ailesi olarak eğitimden alıp eğitime sunmaya devam ediyoruz. Bu sefer Vatan Okulları`ndayız... İsminden renklerine, bahçesinden teknolojisine kadar özenle, öğrencisi için hazırlanmış bir konsept görüyoruz okulda... Okulla ilgili anlatılacak çok şey var ama biz eğitimci bir eğitim yatırımcısı olan Vatan Okulları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Turay Kesler`e mikrofonu uzatıyoruz. Bakın sayın Kesler nasıl cevaplıyor sorularımızı...

Önce öğretmenliğinizden başlayalım isterseniz. Öğretmenlik ne demek sizce, siz nasıl bir öğretmensiniz?

Öğretmenlik, bence öğrenmek demek… Öğrenci gözünden baktığımızda da öğrenciye yönelik baktığımızda da önce öğrenmek demek. Bir aşk… Yaşamak demek, hissettirmek demek, öğrenilen bilgiyi karşı tarafa, duyguyla sunmak demek.

Ben nasıl bir öğretmenim? Keyifle işini yapan ve çocukları gördüğümde mutlu olan bir öğretmenim. Belki de bunun için bu işi yapıyorum. Çünkü çocuklarla bir arada olmak benim yaşam amacım. Okulculukta da bunu bulduğuma inanıyorum.

Eğitimci bir eğitim yatırımcısı olmak nasıl bir fark yaratıyor?

Olay aslında bir eğitim yatırımcısı olmak değil, eğitimi doğru noktalarda icra etmek diyelim. Bazılarımız sınıfa giriyor, bazılarımız kurumu yönetiyor. Bize de bu görev düştü. Ama biz işimize bakarken, daima sınıfın, öğrencinin mutluluğu üzerinden bakıyoruz. Sizin tabirinizle, eğitimci bir eğitim yatırımcısı olmanın avantajı bu işte. Sınıftan, sıradan, masadan, öğretmenden, öğrenciden, yaşanmışlıklardan bakıyoruz eğitime. Ve “Öğrencisinden öğretmenine Vatan ailesini nasıl mutlu ederiz? Nasıl verimli bir eğitim ortamı yaratırız?” diye düşünüyoruz okulumuzda... Bu sanırım çok önemli bir şey. Yani, fark yaratıp yaratmadığına tabii ki bugüne kadar bizimle olan öğretmenlerimiz ve velilerimiz karar verecektir ama kendi gözümden bakınca, mutluluk görüyorum ben, mutlu oluyorum...

Okullardaki kurum kültürü öğrenciye nasıl yansıyor?

Tabii ki her kurumun yapısı, öğretmenin ve kurucunun yapısına göre şekilleniyor. Kurum kültürünün temeline, gelenekseli özümseme, değişime heyecan duyma ve geleceğe bakışı koyup, memleketin ortak değerleri üzerinden bir gelecek kültürü oluşturduğunuzda çok daha farklı oluyor. Bu da öğrencilerinizin bilgisinden, giyimine ve hatta coğrafyaya bakışına kadar her şeye yansıyor. Buna çok inanıyoruz biz.

Okullar öğrenci seçmeli mi? Her okulun bir kültürü varsa, öğrencinin bu kültüre uygun olup olmaması önemli değil mi peki?

Okullar öğrenci seçmeli mi? Okulun bir kültürü varsa, öğrenci zaten o kültüre göre geliyor. Kültürünüzü yayabiliyorsanız, etrafınıza o havayı verebiliyorsanız, sizin kültürünüze uygun öğrenciler aslında sizin okulunuzu seçiyor, yoksa size ilgi göstermiyor. Yani hepimizin bir kurumsal kimliğe, kurumsal kültüre bir bakış açısı var. Bu da çocuklardan anne – babaya yansıyor, anne – babadan çocuğa ve kuruma dönüyor. Bu döngünün içinde veliler size göre gelmeye başlıyor.

Kabul edelim ki ilk önce sizi öğrenci değil anne – baba seçiyor, veli seçiyor. Dolayısıyla siz veliyi seçiyorsunuz. Zaten kültürünüze göre, öğrenci bir süre sonra gelmeye başlıyor. Tabii ki sizin kültürünüze uygun öğrenci olması önemli. Ama sizin kültürünüzü bilmeyip, geldiğinde de bu kültüre tabi olarak güzel şeyler keşfeden veliye de ihtiyacınız var. 

Okulun işi sadece öğrenci değil şüphesiz. Aileler de sizin için kıymetli, biliyoruz. Okullarınızı ailelerle nasıl buluşturuyorsunuz?

Hep sacayağından bahsedilir. Biz o sacayağını kabul ediyoruz. Aile, okul ve yönetimin bir arada olduğu bir sacayağı var tabii ki bizlerin de dahil olduğu… Burada ortak sohbetler yapıyoruz, velilerimizin üzerinden çocuklarımızın geleceğine pencereler açmaya çalışıyoruz. Onlara anlatamadığımız bir şeyi, çocuklara yaşatamayacağımızı biliyoruz. Örnekleyelim, yapay zekâyı velilerimize anlatmadan, çocuklarımıza yapay zekâ üzerinden bir gelecek sağlayamayacağımızı biliyoruz. Önce anne ve babalara anlatıyoruz. Örneğin; yabancı dil felsefemizi annelere, babalara anlatmadan çocuklarımıza öğretemeyiz. Önce aileler ile işbirliği yapıyoruz. Dolayısıyla, bizim kültürümüz etkinliklerle kendi derslerimizin alt yapısını anlatarak çocuklara yansıyor.

Aileler yönetmiyor ama okulu değil mi?

Ailelerle beraber okulları yönetiyoruz biz. Yönetim felsefesine değer katıyor onlar bize göre. Yol haritamızı farklı yerlerde deneyimlerimizi anlatarak ve anketlerle biçimlendiriyoruz… Biz belki de en fazla geri dönüt alma üzerine anket yapan kurumlardan birisiyiz. Onların fikirlerine önem veriyoruz. Onların fikirleri üzerinden kendimizi şekillendirdiğimiz yönler oluyor ama temelini eğitimci kadromuz kurguluyor. Beraber yönetiyoruz, biz eğitimciyiz, kendi alanımızı çok iyi biliyoruz ama onların fikirlerine de her zaman açığız. 

Öğretmenlerinize “Vatan” ruhunu aşılamak için neler yapıyorsunuz? 

İsim olarak çok avantajlı olduğumuzu düşünüyoruz. Kapıdan girdiklerinde, tabelada okudukları “Vatan” ismi bile işe başlarken, öğretmenliğe ilk olarak bizim kurumumuzda adım atanların duygularında farklı yeşermelere sebep oluyor, buna gönülden inanıyorum. Çok düşünerek, çok hissederek koyduğumuz bir isim... Dolayısıyla burada yaşadıkları aile ortamıyla beraber o ruh kendiliğinden gelişiyor, biz de onlarla beraber yaptığımız gezilerle, onlarla beraber yaptığımız hizmet içi eğitimlerle, içeriden yetiştirdiğimiz konferansçılarla bu ruhu besliyoruz. Böylelikle kendiliğinden oluşuyor "Vatan" ruhu. Zaten bir süre sonra daha tecrübeli öğretmenlerin, yeni gelen öğretmenlerle olan zümreleri, onlara "Vatan" ruhunu kendiliğinden aşılıyor.

Yeni öğretmen ya da kıdemli öğretmen…  Sizce hangisi?

Yeni ve kıdemli öğretmen diye ayırmıyoruz. Hevesli öğretmen, öğrenmeye açık öğretmen var bizim için... Öğrenmeye açık öğretmenler olduğunda ikisinin bir araya gelmesinden mutluluk duyuyoruz, bu bizi kesinlikle doğru noktalara taşıyacaktır. Çünkü yeni öğretmen - kıdemli öğretmenden ziyade, öğrenen öğretmen olmasını tercih ediyoruz. Bizde öğrenen öğretmenler var. Kıdemli ile yeninin bir arada olması öğrenen öğretmenler olduğunda fark etmiyor. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları var. Ancak biz öğrenen öğretmenleri tercih ediyoruz. O zaten kıdemli öğretmen olmuş oluyor.

Dr. Turay Kesler bir öğretmen olarak okulunu nasıl yönetiyor?

Nasıl yönetiyorum? Gözlem yapıyorum. Sanırım en önemli özelliğim bu. Gözlem yapmayı çok seviyorum. Okulları sürekli dolaşmayı seviyorum. Gördüklerimi ertesi gün arkadaşlarımla istişare ederek eksileri ve artıları görmeye çalışıyorum. Çok fazla yurtdışını görmeye çalışıyorum. Model okullar üzerinden güzel örnekleri almaya çalışıyorum. Biz özel okulculukta rekabete değil bir arada güçlenmeye inanıyoruz. Turay Kesler; okulları dolaşıyor, verimliliği arttırmak için başka okulları da görüyor, güzel örnekleri paylaşıyor, ama her şeyden önce yöneticiler ile istişare ederek yönetiyor. 

Özel okullaşmanın arttığı ama kontenjanların çok da dolmadığı bir dönemdeyiz. Bu anlamda sektördeki son durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özel okulculuğun önümüzdeki yıllarda farklı noktalara doğru, özellikle tematik okullara doğru evirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İşini iyi yapan, insanları mutlu eden, çocukları ve velileri verimli bir şekilde değerlendirebilen her kurum başarılı olacaktır. Geleceği okumak lazım. Becerileri ön plana çıkaran okullar ve üstüne basa basa söylüyorum, tematik olarak geleceği okuyabilen okullar, mutlaka yoluna çok aydınlık bir şekilde devam edecektir. Özel okullar önümüzdeki on yılda farklı farklı alanlarda yol alacaklar. Özel okulculukta adı çok duyulan markaların bile farklı temalarda okullar yapacağına eminim.

Gelecekle ilgili planlarınız neler?

Gelecekle ilgili planlarımızda Türkiye’nin genel dinamiklerine sahip ve 21. yüzyıl becerileri ile donanmış öğrenciler yetiştirmek var. Çocuklarımız için gelecekte ihtiyaç alanı olcak olan ve hatta özellikle üretime yönelik alanlarda var olacağız. Bunun hazırlıklarını da yapıyoruz. Vatan Okulları, Anadolu’nun birçok bölgesinde eğitimde işbirliği modeli üzerinden giderek, dolaylı ve/veya direkt yatırımlarla büyümeyi hedefliyor. Geliştirdiğimiz eğitim - öğretim modeliyle tüm lokasyonlardaki akredite olmuş okullarımızda, aynı kalitede hizmet vermeyi temel ilkemiz olarak alıyoruz.

Açıklamalarınız umut verici. Sizi izlemeye devam edeceğiz.

Sizin gibi eğitime kafa yoran, eğitim gönüllüleriyle yol almak bizim için mutluluktur. Her zaman burdayız... 

 

 

 

 

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 18:13 24-10-2018
Vatan Okulları Dr. Turay Kesler Özel Okul Okul Eğitimci Röportaj