MEB'in Yeni Bilişim Ağı (EBA) tanıtıldı

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla düzenlenen toplantıda eğitim bilişim ağı Yeni EBA’nın sunduğu yenilikler ile Etkileşimli Sınıf Yönetimi’ne ilişkin sunum yapıldı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katıldığı toplantıda, 2012 yılında yayın hayatına başlayan Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) 3 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük içerik portalı noktasına geldiği hatırlatılarak, zamanla ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak üzere 8 Eylül 2015 tarihi itibariyle EBA v2 test yayınının başladığı vurgulandı. EBA v2 portalının önümüzdeki günlerde yapılacak bir toplantı ile kamuoyuna tanıtılacağı da belirtildi. Yeni EBA ve Etkileşimli Sınıf Yönetimi toplantısına Bakan Avcı’nın yanı sıra MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer Ateş ve diğer yetkililer katıldı. Yeni EBA’nın sunduğu yenilikler sayesinde, öğrenim yönetim sisteminin (LMS) kurulduğu belirtilen toplantıda Yeni EBA’ya ilişkin şu bilgiler verildi:

“Bu sistem öğretmen ve öğrencileri tanıyan, onlara geri dönüşler yapan ve önerilerde bulunan bir sistem. Zengin, etkileşimli içerikler hazırlandı. Elektronik ders içerikleri anlamayı kolaylaştıran, pekiştiren ve öğrenmeyi sağlayan niteliklere sahip; etkileşim düzey yüksek halde sunuluyor. Öğretmen-öğrenci etkileşimi sağladı. Bu özellik sayesinde öğretmen ve öğrenciler sistem üzerinden etkileşim içinde olabilecek; öğretmenler, öğrencilerine ödev, soru ve ders içerikleri gönderebilecek. Okul içi ve dışı paylaşım, ödev atama sistemi oluşturuldu. Öğretmenler, hazırladıkları içerikleri okul içinde ve dışında paylaşıma açabilecek; ders dışında ve okul saatleri dışında öğrencilerine ödev atayabilecekler. Raporlama sistemi kurularak karar vericilere destek sağlandı. Öğrencilerin sistem içindeki hareketlerine göre raporlama yapılabilecek, öğrencilere geri dönüşlerde bulunulabilecek. Ayrıca okul, millî eğitim müdürlükleri ve Millî Eğitim Bakanlığı’na da raporlama imkânı tanınıyor.

Kamuoyuna da tanıtılacak

Kazanımlarla eşleştirilmiş çok sayıda soru sisteme yüklendi. Öğretmenlerimiz de yine sistem üzerinden soru ve sınav hazırlayabilecekler. Tüm içerikler ve sorular alt kazanımlarla ilişkilendirildi. Etkin eğitsel arama motoru geliştirildi. Sadece eğitsel amaçlı aramalar yapan, sınıf veya derse göre aramalar yapıp sonuçlar getiren arama motoru da Yeni EBA ile sunuluyor. Öğrenciye özel içeriklerin atanabileceği ‘bireyselleştirilmiş öğrenim yönetim sistemi’ geliştirildi. Kişiye özel dosya saklama ve paylaşım alanı oluşturuldu. Engellilere yönelik içerikler geliştirildi, sesli kitap okuma cihazları dağıtıldı. İçerik standartları belirlenerek, sürdürülebilirliği sağlamak için içerik ekosistemi oluşturuldu.” 

‘Etkileşimli Sınıf Yönetimi’ sayesinde kontrol öğretmende olacak

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla yapılan toplantıda Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) hakkında da bir sunum yapıldı. Etkileşimli Sınıf Yönetimi’nin derste öğretmen ve öğrencilerin etkileşimine; etkileşimli tahta ve tablet ile ders işlemelerine imkân sağlayan bir sınıf yönetim yazılımı olduğu belirtilen sunumda; ESY sayesinde öğretmenin, öğrencilerle ders süresince etkileşim hâlinde olduğu vurgulandı. Sunumda Etkileşimli Sınıf Yönetimi ile ilgili şu bilgilere yer aldı:

“Öğretmen bu etkileşim sırasında tabletleri yönetir. Sistemin kontrol mekanizması, öğretmene, öğrencilerin dikkatini dağıtacak uygulamaları kısıtlayabilme imkânı tanır. ESY ile tabletler arası görüntü paylaşımı ve sınıf içinde anlık oylamalar yapılabilir. Bu yazılım sayesinde öğrenciler, öğretmen rehberliğinde, bireysel çalışmalar ve grup çalışmaları gerçekleştirebilir, özgün projeler ortaya koyabilirler. ESY’nin sınıf yönetimi özellikleri sayesinde sınıf içi etkileşimin üst düzeyde tutulması, öğrenci öğretmen iletişiminin artırılması amaçlandı. Ayrıca ders yönetimi özellikleri sayesinde de ders süresinin önemli bölümünü kapsayan sınıf yönetim süreçleri kısa zamanda gerçekleşebiliyor.”


 

Eklenme Tarihi: 12:18 21-09-2015