TÜRKİYE ' DE REHBER ÖĞRETMEN OLMAK

Okullardaki Rehberlik anlayışının  ülkemizde oldukça tartışılan bir konu olduğunu söylemek zorundayız. Birçok okulda  09 - 15 saatleri arası odasında oturan , gün içinde sadece 1-2 öğrenci ile vakit geçiren ve  birçok öğretmenin gözünde çok itibarı olmayan bir öğretmenlik gibi görünür. Gerçekten öyle midir bu durum yoksa ciddi bir haksızlık mı yapılıyor Rehber Öğretmenlere ?

Rehber Öğretmenler , bireysel ve sosyal becerileri yüksek , empati becerisi olan , sabırlı , aktif bir dinleyici ve kriz çözme becerisi olması gereken kişiler olmalı. Gerçekten öyleler mi ? Gerçekten öğretmen seçiminde bu kriterlere dikkat ediliyor mu ?

Genel olarak Sosyal Hizmetler Uzmanlığı olarak adlandırılan bu mesleklerde , bu kriterleri ya da bir kısmını taşıyamayan bir Rehber Öğretmenin alanında ne kadar başarılı olup olmayacağı da çok büyük soru işareti. Fakat ülkemizde öğretmenler KPSS ile atandıkları için bu ve benzeri özellikleri değerlendirmek pek mümkün değil. Dolayısıyla iletişim becerisi olmayan bir kişinin , rahatlıkla KPSS ` den alacağı puan ile Rehber Öğretmen olabilme şansı var. Ve gideceği okulda , öğrencilere , velilere hatta öğretmenlere Rehberlik edecek temel kişilik özelliklerinin olmaması çok ciddi bir handikaptır. Bazen bu yüzden Okul İdaresi ile karşı karşıya gelmektedirler. Fakat bunun yanında bulundukları  okullarda yaptığı işin hakkını veren ,  öğrencilere hakim , okuldaki  sorunlara hakim ve hemen çözüm üretebilen  Rehber Öğretmenlerimiz de vardır. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de her zaman çürük yumurtalar olmuştur ve olmaya devam edecektir. Fakat bu durum  , zaten önyargısı yüksek olan Rehber Öğretmenlikte çok fazla göze çarpmaktadır.

Ülkemizin nitelikli Rehber Öğretmenlere fazlasıyla ihtiyacı vardır. " Her şey bir insanı sevmekle başlar " demiş şair. Gerçekten insanı seven , öğrencilerini seven  , kriz ortamlarında acil çözüm üretebilen , inisiyatif alabilen Rehber Öğretmenler bu yaşamda birçok şeyi değiştirmeye muktedirlerdir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.


 

Eklenme Tarihi: 18:10 05-08-2015