Gizem Yıldız

Eğitim ve Eğitim söz eğitimiciler bölümünde ilk yazım. Buradaki ilk yazımı öğrencilik hayatımda öğrendiğim ilk şey ile başlatmak istiyorum.Yeteneklerini keşfedememiş , yapabileceklerini bilmeyen , risk almayan , kendine olan güveni az , hayal kurmaktan korkan ve kendini yetersiz gören öğrenciler var. Ben de onlardan biriydim. Bir öğrenci böyle olabilir mi ? Hem de bu devirde diye sorarsanız evet olabilir , umutsuzluk bunun tuzu biberi. Ama bu böyle devam etmedi. Tam bitti derken aslında her şeyin başlangıcı oldu.

Ben Gizem , meslek lisesinden fakülteye geçen eğitim hikayemi anlatacağım. Bizim zamanlarımızın OKS’si şimdilerin TEOG’u olan sınavdan başarısız olunca her ihtimale karşı mesleğim olsun diye Ticaret Meslek Lisesi’ne gittim. Kendimizi kandırmayalım , kime sorsanız büyük çoğunlukla şunu diyeceklerdir. ’Meslek lisesine gidenlerin üniversiteyi kazanmaları çok zor , kazanamazlar. ’Evet bu doğru olabilir çünkü temel dersler yerine mesleki dersler alıyoruz ve staja gidiyoruz. Lisedeyken parlak bir öğrenciydim , derslerim iyi , puanlarım yüksekti. Öğretmenlerimin hepsini tanıyor , okul yönetimi dahil ismimi ezberlemişlerdi. Ama bu genel algı olan üniversiteyi kazanamama korkusu beni de sarmıştı. Asosyal bir öğrenci pek değildim ama şimdiki gibi de aktif sayılmazdım. Yani organizasyonlar , konferanslar , söyleşiler hakkında ne fikrim vardı ne de katılıyordum. Evden okula okuldan eve giden bir öğrenciydim. Sonra ‘Sınavsız Geçiş’ hakkımı kullanarak Meslek Yüksekokulu’nu kazandım. Hayalimdeki okul ve  bölümdü. Ama açıkçası okulu kazandığımı öğreninceye kadar hep şunu tekrarladım ; ’Ya kazanamazsam  ? Kazanamayacağım , Ne yaparım o zaman ? ‘ O kadar umutsuzdum ki diploma puanımın yüksek olduğunu unutup ya kazanamaz sanları düşünemeye başlamıştım. Ama sonucu çok güzel oldu.

2 yıllık bir üniversite , öğrencilik hayatımı tümüyle değiştirdi.  İlkönce başarısızlığımdan ders çıkartarak  başarı elde etmemi sağladı. Ciddi söylüyorum , sıfırdan bir başlangıç yaptım. Özellikle de İngilizce konusunda sıfırdım ve ilerledim , korkularımı yendim , riski göze almaya başladım , fırsatları kaçırmamayı öğrendim , kendime olan güvenimi arttırdım , neler başarabileceğimi gördüm, kendimi iyi bir şekilde ifade etmeyi başardım. Bunları 5 yılda yaşayarak öğrendim. Meslek Yüksekokulu’nu dereceyle bitirip fakülteme devam ettim. Okulda yaşadıklarımı not alarak benim gibi lisede umutsuz olan öğrencilere yol göstermek , onlara tavsiyeler vermek için biriktirdim , blog sayfası açtım hatta mezun olduğum liseye giderek öğrencilerle sohbet ettim.

Bu yazıyı bu dönem başlangıcına yetiştirmek istiyorum çünkü hâla bazı okullarda umutsuz hisseden öğrenciler var. ’Bu liselere gidersen üniversiteyi kazanamazsın.’ algısı devam ediyor ve  bu gelecek dönemdeki öğrencileri de negatif etkiliyor. Hepimiz farklıyız , yapabileceklerimiz , düşüncelerimiz , sevdiklerimiz , sevmediklerimiz her şey farklı. O yüzden her nerede ve hangi okula gidiyor olurlarsa olsunlar onların umutlarını kırmak , özgüvenlerini azaltmaya neden olmak yerine o öğrencilerle sohbet edip , nasıl iyi bireyler olabilirler , nasıl cesaretlenirler , güvenlerini kırmadan nasıl tavsiyeler verebiliriz onları düşünmeliyiz. Meslek lisesine ya da başka bir liseye gidiyorlar diye hemen kestirip atmamalıyız. Her okulun kazandırdıkları var. Onları dışlamak yerine dahil etmeliyiz.

 Ben mesela nereden bilebilirdim ; OKS’de ki başarısızlığımın beni Türkiye’deki iyi bir vakıf okulunda okumamı sağlayacağını…

Şu 5 yılın başında en önemli olan şeyleri öğrendim. Kendimle barışık olmayı , yeteri kadar iyi olduğumu , bunun için de çabalamam gerektiğini ve kendime güvenmem gerektiğini. Evet belki lise ve üniversite sınavlarında başarısız oldum ama bunlardan daha önemli şeyleri başardım.

Başarısız oldum diye üzülmek yerine onlardan dersler çıkartıp emin adımlarla ilerlemeliyiz. Nice projeler ilk başlarda başarısız oldular ama pes etmeyip tekrardan başladılar ve başardılar.

Şunları öğrenci arkadaşlarıma hatırlatmak istiyorum.

  • Asla kendini yetersiz hissetme.
  • Gerçekleşmeyeceğini düşünsen bile hayal kurmaktan asla vazgeçme. İlla ki seni bulur J
  • Ve kendini sev , kendine güven , iç sesini dinle , istediklerin için çabala !

@gizemyildiz_