Dr. Necati Koçak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019-2023 Stratejik Planı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bazı başlıklar geçtiğimiz günlerde basına da yansıdı.

Sınav mantığından ders saatlerine, öğrenci portfolyosu oluşturmaktan İngilizce öğretimine kadar birçok başlıkta değişimler planlanıyor.

Stratejik Plan, deyim yerindeyse “malumun ilamı” olacak. Eğitimcilerin, bu konuya kafa yoranların son zamanlarda sıklıkla dile getirdiği konular, sorunlar böylelikle somutlaşıp resmiyet kazanacak gibi…

Zaman değişti; eğitimde de değişen zamana ayak uydurma zorunluluğu kaçınılmaz. Çağımızda artık bilmek değil, bilgiye ulaşmak ve bilgiyi kullanabilmek önemli (Öyleyse "Eskiden..." diye başlayan birkaç cümle kurmanın tam zamanı!). 

Eskiden bilgi kaynakları, bilgiye ulaşma olanakları sınırlıydı. Kupon biriktirilerek edinilen ansiklopediler evlerdeydi. Kütüphaneler (tabii bulunduğunuz yerde varsa ve de kapsamlıysa) bilgiye ulaşmak için kıymetliydi. Öğretmen, sınıf önemli bilgi kaynağıydı. Bunların hepsi bugün artık insanlara cep telefonu uzaklığında (yahut yakınlığında).

"Açın defterleri…", "Gel tahtaya, söyle bakalım Ağrı Dağı`nın yüksekliğini.", "Periyodik cetveli ezberledin mi?", "Fuzuli`nin eserlerini söyle bakalım." gibi öğrenme ritüellerini de sıkı biçimde gözden geçirmek lazım.

Hatırlayın, çok değil 20-25 yıl önce, insanların ceplerinde telefon defterleri olurdu. Kişiler ve telefon numaraları bu deftere alfabetik olarak yazılırdı. Birçok numara da ezbere bilinirdi. Bugün, numaralar akılda tutulmuyor, deftere yazılmıyor. Bakın bankacılık işlemlerine. Eskisi gibi dekont biriktiren pek kalmadı. Artık bir “tık”la tüm ekstre elinizde.

Eğitimde de zamanın ruhu yakalanmalı; zamanın becerilerine uygun insanı yetiştirmeye odaklanılmalı. Eğitim sistemi, materyaller, öğretme stilleri, ölçme-değerlendirme hep buna yönelik olmak zorunda.

“Bunlar günlük hayatta ne işimize yarayacak?” diye sihirli bir soru vardı. Şimdi bunu biraz değiştirip “Günlük hayatta bu bilgiye nasıl ulaşabilirim?” , “Bugün ve gelecekte hangi becerilere ihtiyaç duyarım?” soruları sorulmalı.

MEB’in Stratejik Planı’nın ve uygulamalarının bu sorulara yanıt olması dileğiyle… 

Necati KOÇAK

Yönetici / Eğitim Koordinatörü