Erkan Özkan

Günler sonra bir eğitim-öğretim yolculuğu daha başlayacak. Söylenecek sözler, kurulacak cümleler, anlatılacak dersler planlama aşamasında. “Bu yıl okulda, öğretmenler odasında ve sınıfta neyi/ne kadar daha iyi yapabiliriz” sorusunu da cevaplamak gerekiyor. Geçmiş yıllara göre mesleki hayatımızda bazı şeyleri farklı yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Farklı olmak özellikle yenilikçi düşünmekle beraber sonunda mutlaka başarıyı getirecektir.  

 

Hayallere, hedeflere bir adım daha yaklaştıran kitaplar bu yıl da takip edilecek. Bazen cam kenarında bir roman, bazen de masa başında bir test kitabı ele alınacak. Mutlaka okunmalı dediğimiz yazarlar/bloglar liste halinde yazılacak. Eğitim sürecinde her zaman öğrenmeye açık olmalıyız. Birçoğumuz belki de “yıllardır rafa kaldırdığı duyguları, düşünceleri” kaleme alacak.

 

Eğitim sistemindeki değişiklikler hakkında değerlendirmelerde bulunup eleştiriler sıralanabilir elbette ama daha etkin kullanımları ve güncel uygulamalar konusunda fikirler üretilebilir/geliştirilebilir. Bir eğitimci, çalıştığı kurumda “alanında örnek gösterilen çalışmaları uygulayabilir ya da çalışmalarıyla örnek model oluşturabilir.” Bir eğitim modelini ilk kez uygulamak kadar yaygınlaştırmak da büyük öneme sahiptir.

 

Sene içinde gezilecek/görülecek semtler, ilçeler, şehirler, ülkeler düşünülecek. Kulüp faaliyetlerinin, proje çalışmalarının uygulanacağı yerler belirlenecek. Gidilecek eğitim organizasyonları kişisel takvimimizde yerlerini alacak. Dinleyici olarak da yer alabileceğimiz platformlarda sunum yapma imkanı da değerlendirilebilir. “Oluşturacağımız network ile öğrendiklerimizi projelendirmek” 21.yüzyılın trendlerinden.

 

Eğitim-öğretimde iletişim, gün geçtikçe önemini ve etkisini arttırmaktadır. Günümüz öğrencilerinin sosyal ağları sıklıkla kullanımlarını da göz önünde bulundurmalıyız. Eğitimde sosyal ağların kullanımını da gündemimize alabiliriz. Teknolojik gelişmeler bir yana geleneksel yönüyle düşündüğümüzde, bu yıl da “gözlerimizin içine bakan öğrencilerimiz” olacak. Yeni eğitim-öğretim yılında sağlıklı, mutlu, başarılı ve güzel günler dileğiyle.

Erkan Özkan / Eğitim Yönetimi ve Denetimi Uzmanı