TDER 8 Olaan Genel Kurulu Gerekleti

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) 8. Olağan Genel Kurulu Şişli Grand Cevahir Otel’de gerçekleşti. Salgın şartlarında, seyreltilmiş bir salonda gerçekleşen genel kurulda Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden İbrahim Taşel seçildi.

Genel Kurul, TÖDER Başkanı İbrahim Taşel’in konuşmasıyla başladı. "Salgın sürecinin en çok etkilediği sektörlerden biri eğitim oldu. Geçen yıl bu zamanlar kapanan okullarımız kısıtlı şartlarda açıldı, kapandı. Bazı sınıf düzeylerinde sürekli online eğitim yapmak zorunda kaldık. Bir anda içinde bulunduğumuz bu süreçte okullarımız, kurslarımız öğrenci ve velilerimiz ciddi zorluklar yaşadı. Özel Öğretim Kurumları olarak sürece kısıtlı da olsa başlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz." diyen Taşel "Ocak sonu itibariyle Avrupa’da okullar ortalama 10 hafta, dünya genelinde ortalama 14 hafta kapalı kalırken biz dünya ortalamasının 3 katı kadar kapalı kaldık. Bugün Fransa bir aylık kapanmaya gidiyor. Her yer kapanacak ama okullar açık kalacak. Bizim de bu süreçten sonra okullarımızın ve kurslarımızın açık tutulması konusunda daha kararlı davranmamız gerekir. Salgın sürecinden özel öğretim kurumları ekonomik olarak da olumsuz etkilendi. Anaokulları başta olmak üzere öğrenci kayıpları ve ödeme gecikmeleri yaşandı. Bakanlığımızın ve Derneklerimizin gayretiyle sağlanan kısa çalışma ödeneği, kirada stopaj ve KDV indirimi, eğitim kurumlarındaki KDV’nin %1’e indirilmesi gibi desteklerle kurumlarımız bu süreci daha az kayıpla geçirdi. Bu konuda yönetim kurulumuza, birlikte hareket ettiğimiz kardeş derneklerimize ve Bakanlığımıza teşekkür ediyorum." diyerek sözlerine devam etti. 

Konuşmasında; önce dershanelerin kapanma sürecinin, daha sonra kurumların dönüşümünün, sonrasında temel liselerin 4 yıllık sürecinin tamamlanmasının ve hemen ardından yaşanan salgın sürecinin sektörü hayli yorduğunu ve yıprattığını anlatan TÖDER Başkanı Taşel "Önümüzdeki dönem yaraları sarma zamanı. Bu anlamda hem bakanlığımızdan beklediğimiz hem de bizim çözmek zorunda olduğumuz sorunlar var. Dernek olarak Millî Eğitim Bakanlığımız ve ilgili diğer kurumlarla uyum içinde çalışıyoruz. Bizi dinleyen, anlayan ve ilgilenen yetkililerimize teşekkür ediyoruz. Beş dernek bir araya gelerek oluşturduğumuz özel öğretim dernekleri platformuna da teşekkür ediyoruz. Elbirliğiyle sıkıntılı süreci aşacağız. 1 milyon 150 bin civarındaki özel okul öğrenci sayısının 2 milyonu aşması ilk hedefimiz olacak. Bu süreçte Özel Öğretim Kurumlarımızın kalitesini artırması, haksız rekabetten uzak durması, sektördeki kardeş kurumlara saygılı olması oldukça önemli." dedi.

Bu Genel Kurulla birlikte TÖDER’in belirlenen yeni Yönetim Kurulu Üyeleri şu şekilde: 

1.    İbrahim TAŞEL (Final Eğitim Kurumları)

2.    Metin ÖZER (Sınav Eğitim Kurumları)

3.   Mehmet GÜNEŞ (Terakki Vakfı Okulları)

4.    Kağan KALINYAZGAN (Yüce Okulları)

5.    Zeki HANÇERLİOĞULLARI (Tümay Eğitim Kurumları)

6.   Hüseyin ULUSAL (Açı Eğitim Kurumları)

7.    Nevzat KULABEROĞLU (Bahçeşehir – Uğur Eğitim Kurumları)

8.    Mirkan AYDIN (Nesibe Aydın Eğitim Kurumları)

9.    Ümit KALKO (Kavram Eğitim Kurumları)

10.  Dr. Turay KESLER (Vatan Eğitim Kurumları)

11.  Dr. Ali AKDOĞAN (Mimar Sinan Koleji)

12.  Tunç GÖKER (Dilko Eğitim Kurumları)

13.  Lokman DEMİRAY (Okyanus Eğitim Kurumları)

14.  Erol BOY (Gen Koleji)

15.  Fatih AKTEL (Kariyer Eğitim Kurumları)