BA eitimlerine 6 milyondan fazla katlm

Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden açılan eğitimlere 6 milyondan fazla katılım oldu.  oba.gov.tr  adresinden sunulan ÖBA'ya MEBBİS veya e-Devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor. 

Öğretmenlerin meslekî gelişimlerini desteklemek amacıyla Aralık 2021'de geliştirme çalışmaları başlatılan ÖBA, 24 Ocak 2022 tarihinde devreye alındı. Öğretmenlerin meslekî gelişim eğitimlerini yapabilecekleri ve içeriklere ulaşabilecekleri, onların kişisel ve meslekî gelişimlerini çok boyutlu desteklemek amacıyla kurulan ÖBA’da sunulan hizmetlere ilişkin bir değerlendirmede bulunan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden açılan yüzden fazla eğitime, bugüne kadar 6 milyon 111 bin 158 katılım sağlandığını açıkladı. Özer, öğretmenlerden 944 bin 763’ünün ÖBA’dan açılan eğitimlerden en az birini başarıyla tamamladığını söyledi.

ÖBA’nın, öğretmenlerin meslekî gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimleri alabilmelerinin yanı sıra okul düzeyindeki ihtiyaçları karşılayacak özellikte planlandığını belirten Özer, şunları söyledi: “ÖBA platformunda, uygulamaya dönük meslekî gelişim çalışmalarını içeren ve öğretmenler arası iş birliğinin artırılarak okulların gelişiminin desteklenmesini hedefleyen Meslekî Gelişim Toplulukları programları yer alıyor. Ayrıca, başarıları veya nitelikli uygulamalarıyla ön plana çıkan eğitim kurumlarının sahip olduğu tecrübe ve bilginin diğer eğitim kurumları ile paylaşılması amacı da güdüldü. Bu çerçevede Öğretmen – Yönetici Hareketlilik Programları oluşturuldu. Bütün paydaşların bunlardan yararlanmalarına imkân sunuldu.”

Bunların yanı sıra ÖBA’da senkron eğitim yapılabilmesi için gerekli altyapının da bulunduğunu dile getiren Özer, “ÖBA'da ayrıca ‘Kütüphane’ alanı da bulunuyor, burada çok sayıda içerik sunuluyor. ÖBA’nın Android ve iOS uygulamaları da hazırlandı.” Öğretmenlerin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitim programlarını da ÖBA üzerinden tamamlayabilmeleri için gerekli alt yapının sağlandığını kaydeden Özer, ayrıca bu programlardaki tüm içeriklere (240 adet video) işaret dili çevirisinin de eklendiğini söyledi.

ÖBA’da yayımlanan eğitimlere değinen Özer şu bilgileri paylaştı: “24 Ocak – 4 Şubat yarıyıl seminerleri kapsamında 10 adet eğitim ÖBA'dan yayımlandı. En az 1 eğitimin başarıyla tamamlanma sayısı 444 bin 850 oldu. 11–15 Nisan seminer döneminde 14 farklı eğitim, ÖBA'dan yayımlandı. En az bir eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmen sayısı, 763 bin 061 oldu. 20 – 24 Haziran Mesleki Çalışma Döneminde de12 farklı eğitim, ÖBA'dan yayımlandı. 898 bin 160 öğretmen tarafından en az bir eğitim tamamlandı. Öğretmenlerimizin birden fazla eğitime katılmasıyla birlikte bu sayı, toplamda 2 milyon 348 bin 747'ye ulaştı. Ek eğitimlerle beraber bugüne kadar toplam yüzden fazla eğitim yayınlandı. ÖBA üzerinden açılan eğitimlere 6 milyon 111 bin 158 katılım sağlandı.  Öğretmenlerimizin 944 bin 763’ü ÖBA’dan açılan eğitimlerden en az birini başarıyla tamamladı.”