Hedef 100 Bin Tasarm Beceri Atlyesi

 Özel Eğitim Uygulama Okullarında eğitim alan her çocuğun tasarlayarak ürettiği, el becerilerini geliştirmelerine destek olan Tasarım Beceri Atölyeleri (TBA) için yeni bir proje başlatıldı. Tüm Özel Eğitim Uygulama Okullarına TBA’lar kurulacak. Hedef 100 bin atölye...

 

Türkiye genelinde orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği veya otizm spektrum bozukluğu bulunan öğrencilere eğitim verilen 979 Özel Eğitim Uygulama Okulu bulunuyor. Bu okullarda toplam 31 bin 714 öğrenci eğitim alıyor. Millî Eğitim Bakanlığı, özel eğitim kapsamındaki bu öğrencilerin tamamının el becerilerini geliştireceği, üretimler yapabileceği Tasarım Beceri Atölyelerinin tüm okullara kurulması için yeni bir çalışma başlattı. Her Özel Eğitim Uygulama Okuluna en az bir tane TBA kurulması için hazırlıklar tamamlandı. 

 

“Tasarım Beceri Atölyeleri çocuklarımızın yaşam becerilerinin geliştirilmesinde önemli rol oynayacak”

 

Bilmekten çok tasarlamanın, yapmanın ön planda olduğu atölyelerin her geçen gün yaygınlaşarak daha çok çocuğa ulaşmasını çok önemsediğini dile getiren Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Çocuklarımızın ellerini kullanmalarına fırsat vererek teori ve pratiği birleştirmek istiyoruz. Bu atölyelerle esas hedefimiz, çocuğun tabiatına hürmet etmek ve onu hiza taşı olarak alıp takip etmek. Özel çocuklarımıza sunduğumuz eğitim hizmetlerinin niteliğini artırmak, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek ve evlatlarımızın sosyal gelişimlerini destekleyerek toplumsal yaşama uyumlarını arttırmak için yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında her özel eğitim okulumuza en az bir Tasarım Beceri Atölyesi kurulması için güzel bir adım attık.” dedi.

Tasarım Beceri Atölyelerinin, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda gelişimlerinin desteklenmesi ve yaşam becerilerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağını belirten Bakan Selçuk, çocukların bu atölyelerde kendilerini, çevrelerini ve meslekleri daha yakından tanıma fırsatı bulacaklarını ifade etti.