Eitim Dnyasnn Gndemini Belirleyen Zirve 6 Martta

Uluslararası eğitim dünyası,
‘Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde bir araya geliyor

 

Yeni eğitim yaklaşımları ve teknolojik gelişmelerin tanıtıldığı, Türkiye’nin eğitimdeki geleceğine ışık tutan Eğitim Teknolojileri Zirvesi (ETZ) 6 Mart’ta 8. kez gerçekleşecek. Zirvenin bu yılki ana teması ise, eğitimde dijitalleşme çerçevesinde, bilgi toplumundan “süper akıllı toplum”a geçiş olarak da ifade edilen Toplum 5.0 olacak. ETZ, pandemi önlemleri nedeniyle bu yıl katılımcılarını zenginleştirilmiş dijital etkinlik tasarımı ile çevrim içi ortamda buluşturacak. Eğitim Teknolojileri Zirvesi Koordinatörü Dr. Işıl Boy Ergül, “Böylesine büyük dönüşüm ve değişim dönemlerinde yapısal ve kültürel değişimler yaşanırken eğitim sistemlerinin değişmeden aynı kalması beklenemez. Değişimin kendisi bile dönüşüm göstermişken geleceğe eğitim teknolojileriyle hazırlanmanın büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Değişimi yönetmek ve eğitimle toplumsal dönüşüme yön vermek isteyen herkesi bu yıl da ETZ’ye bekliyoruz” dedi.


8 yıldır Türkiye’de eğitim ve teknoloji dünyasının paydaşlarını bir araya getiren Eğitim Teknolojileri Zirvesi (ETZ), her yıl olduğu gibi ulusal ve uluslararası düzeyde alanında uzman birçok konuşmacıyla birlikte, eğitim ve teknoloji dünyasının geleceğine yön vermeye hazırlanıyor. Küresel salgının yarattığı salgın sürecinden en çok etkilenen ve değişim yaşayan sektörlerden biri olan eğitim dünyasını derinlemesine ele alacak olan zirve, bu dönüşüm ışığında eğitimin ve eğitim teknolojilerinin nasıl şekillenmesi gerektiğini ve salgın sonrası uyum sürecini derinlemesine tartışacak. Uzaktan eğitime geçiş ve bu süreçte yaşananlar, öğretmen ve öğrencilerin değişime adaptasyonu ve akademik sürecin başarılı bir şekilde devam ettirilebilmesi, verimli bir eğitim-öğretim ortamı için öğretmenlerin nasıl yönlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiği gibi önemli konuların ele alınacağı zirve, eğitim teknolojilerinin, uzaktan eğitimin ve eğitim dünyasının tüm paydaşlarına hitap edecek.


Eğitim, teknoloji ve iş dünyasının önde gelen isimleri ETZ’de

Türkiye’nin dört bir yanından büyük ilgi gören zirvenin konuşmacıları arasında, her biri alanında uzman isimlerin yanı sıra HARVARD Üniversitesi Uluslararası Eğitim Politikaları Koordinatörü Prof. Fernando REIMERS, PISA Direktörü Andreas SCHLEICHER ve psikolojinin duayen ismi Prof. Dr. Acar BALTAŞ olacak.

Ana konuşmacılardan PISA Direktörü Andreas Schleicher teknolojinin eğitimde kullanımını ve öğrenmenin gerçekleşmesi için eğitim teknolojileri entegrasyonunun nasıl yapılması gerektiğinden bahsedecek. Andreas Schleicher aynı zamanda farklı ülkelerde uygulanan eğitim teknolojilerini karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirerek katılımcılarla buluşturacak.


Harvard Üniversitesi Uluslararası Eğitim Politikaları Programı Direktörü Prof. Dr. Fernando M. Reimers ise, öğrencilerin 21. yüzyılda sivil katılım, çalışma ve yaşam için gerekli yeterlikleri geliştirmelerine yardımcı olan yenilikçi eğitim politikaları ve programları hakkında bilgi verecek.

 

ETZ bu yıl çevrim-içi ortamda üst düzey verimlilik sunacak


Zenginleştirilmiş dijital etkinlik tasarımı ile ETZ, etkileşimli etkinleriyle katılımcılar için çevrim içi ortamda maksimum seviyede verimli hale getirilecek.

 

Eğitim ve teknolojiyle ilgili önemli konuların uzmanlar tarafından ele alınacağı etkinlikler, pratik çözümlerin paylaşılacağı atölyelerle desteklenirken, program aralarında ise ünlü sanatçıların dans, müzik ve tiyatro gösterileriyle sanatla eğitim buluşturulacak.

 

Zirvede aynı zamanda e-ölçme değerlendirme, öğretim tasarımı, etkileşimli öğrenme, eğitsel veri madenciliği, uzaktan eğitim sürecinin yönetimi, ters yüz öğrenme gibi başlıklar konuşulacak konular arasında yer alırken; uygulama yaparak öğrenmek isteyen katılımcılar için birçok farklı konularda atölyeler gerçekleştirilecek.

 

Uzaktan eğitimde önemi bir kez daha anlaşılan öğrenci odaklı eğitimin standartlarının da yer alacağı zirvede, ISTE (The International Society for Technology in Education) tarafından belirlenen dijital vatandaşlık, yetkin öğrenme, yenilikçi ve küresel düşünme becerileri gibi birçok konu, alan uzmanları ve eğitim paydaşları tarafından tüm yönleriyle ele alınacak ve etkili teknoloji entegrasyonu örnekleri uygulamalı olarak paylaşılacak.

 

Detaylı bilgi için: www.etz.com.tr