Bu Genlik Nereye Gidiyor


“Bu Gençlik Nereye Gidiyor?” sorusunun yanıtı bu sefer bir “Gençlik Zirvesi”nde... SosyalBen Vakfı kurucusu Ece Çiftçi’nin yeni girişimi olan Gençlik Kooperatifi’nin 23-24 Ocak’ta düzenleyeceği online Zirve’ye sanat, spor, girişimcilik, aktivizm alanlarında gençlere yön gösterecek konuşmacılar katılacak.

Ece Çiftçi’nin sosyal fayda, sosyal hizmet, sivil toplum ve sosyal girişimciliğe ilgi duyan 14-30 yaş aralığındaki gençlerin faydalanması amacıyla Mayıs 2020‘de oluşturduğu Gençlik Kooperatifi; sosyal sorunlara gençlik enerjisi ile yenilikçi çözümler üretmeyi amaçlıyor. 

Toplumsal sorumluluklarının farkına varmış, toplumsal refahı güçlendirmek için aktif ve heyecanlı olan gençleri sosyal girişimcilik ve sivil toplum konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan Gençlik Kooperatifi, gençlerin projelerini sürdürülebilir katkılarla hayata geçirmeyi, onları sosyal yatırımcılarla buluşturmayı, genç aktivizmini ve gönüllülük oranını yükselterek Türk gençliğinin uluslararası arenadaki etkinliğini arttırmayı da hedefliyor.

Gençlik Kooperatifi 23-24 Ocak tarihlerinde online platformda düzenleyeceği Gençlik Zirvesi’nde “Bu Gençlik Nereye Gidiyor?” sorusuna sanat, spor, girişimcilik, aktivizm alanlarında gençlere yön gösterecek konuşmacılar ile "Bu Gençlik Zirveye Gidiyor" şeklinde yanıt verecek. 

Milli cimnastikçi Ferhat Arıcan, milli okçular Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz, Falaaddin ve Binnaz Abla aplikasyonlarının kurucusu girişimci Sertaç̧ Taşdelen, iklim aktivisti Selin Gören, cinsellik eğitmeni Rayka Kumru ve Sibil Çekinkaya gibi konuşmacıların katılacağı Gençlik Zirvesi’nde, sosyal girişimde sürdürülebilirliğin önemini vurgulayacak “Gençlik İpi”nin de lansmanı gerçekleşecek. Shopify’da satışa çıkacak Gençlik İpi’nden elde edilen gelirle gençliğin gücüne dair aidiyet ve birlik yaratılarak, fon sağlanması hedefleniyor. Böylece ürünü satın alan herkes “Gençliğin Değişiminde Ben de Varım!” diyerek, gençliğin ileri gitmesine fayda sağlamış olacak.

Ece Çiftçi, Dünya’yı daha yaşanabilir bir yer haline getirecek kişilerin çocuklar ve gençler olduğuna inandığını vurgulayarak, “Çok küçük yaşta içimde hissettiğim sosyal girişimcilik ruhunu dışarı yansıttığımda neler olduğunu yakından gördüm. Tutkuyla çıktığım sosyal girişimcilik yolunda kaydettiğim ilerleme ve hissettiğim duygusal tatmin paha biçilemez. İşte bu noktada gençlere yol göstermeyi, hayal kurmanın gücünü ve hayallerine giden yolda nasıl çaba sarf etmeleri gerektiğini anlatmayı kendime görev edindim. Gençlik Kooperatifini kurarken hayalim her daim gençlerin rehberi olmaktı. Bu süreçte karşıma güçlü, dinamik ve donanımlı gençler çıkması beni çok mutlu etti. Aklıma gelen “Bu gençlik nereye gidiyor” sorusunu baz alıp bir Gençlik Zirvesi düzenlemeye karar verdik. Bizimle bir bütün olup geleceğe yön vermek isteyen gençleri zirvemize bekliyoruz” dedi.

2 gün sürecek Gençlik Zirvesi 23 Ocak Cumartesi günü 10.00 – 14.35 saatleri arasında, 24 Ocak Pazar günü ise 11.30–15.15 saatleri arasında zoom üzerinden gerçekleşecek. “Gençlik Zirvesi”ne katılmak isteyen gençler, 21 Ocak 2021 tarihine kadar aşağıdaki linke tıklayarak kayıt formunu doldurabilir.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf0zLA9W_qy2dX67ZOHpH-nUHGXY_3Q4U9gMo0S1B2f6B5yOg/viewform

Ece Çiftçi Hakkında:

SosyalBen Vakfı Kurucusu ve Gençlik Kooperatifi yaratıcısı Ece Çiftçi, 2012 yılında New York Üniversitesinin İletişim Becerileri programından mezun olduktan sonra İstanbul Bahçeşehir Üniversitesinde sosyoloji lisans eğitimini tamamladı. Ardından Bilgi Üniversitesinde Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. Şu anda Antropoloji doktorasına devam ediyor. 2013 yılında kurduğu SosyalBen Vakfı ile birlikte güzel çalışmalara imza atan Ece Çiftçi ulusal ve uluslararası pek çok platformda konuşmacı olarak yer aldı. Genç bir sosyal girişimci ve sosyolog olan Çiftçi, “Hayallerime Dünya İnandı” diyerek çıktığı bu yolda SosyalBen Vakfı ile 11 ülkeden 45.000’i aşkın çocuğa umut oldu. Ece Çifti, 2018’de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği “Gelecek Vadeden Genç Liderler” töreninde ödül alan ilk Türk oldu. Aynı zamanda Forbes Dergisi’nin listelediği “Türkiye'nin en başarılı 30 yaş altı 30 genci” ve “40 Yaş Altı 40 İş İnsanı” listelerinde yer aldı. Ece Çiftçi her geçen gün toplumsal faydayı üst düzeye çıkaracak farklı sosyal girişim fikirleriyle büyümeye devam ediyor.