HER ÖĞRENCİNİN VE AİLENİN HAYALİ: BURS

Yurtdışında bir ülkede kaliteli bir eğitim almanın masraflarıyla Türkiye’de eşdeğerde bir okulda okumak arasındaki makas her ne kadar kapanıyor olsa da, önünde sonunda yurtdışında yaşam maliyetleriyle de baş etmek zorunda olan öğrenciler için, özellikle de başarılı öğrenciler için en güzel sürprizlerden biri elbette ki bir burs bulmaktır.

Dünyanın dört bir yanından yurtdışında eğitim almak isteyen binlerce öğrencinin aynı zamanda burslara da başvurdukları düşünüldüğünde, burs alan öğrenciler arasına girmenin bazı özel vasıflar gerektirdiği aşikârdır. Özel vasıflara geçmeden önce, olmazsa olmazlarla başlayalım. Gideceğiniz ülkede konuşulan dile yeterince hâkim değilseniz, okulunuzdaki geçmişiniz pek de parlak değilse ya da başvurduğunuz okulu etkileyebilecek derecede önemli projelerde yer almadıysanız, sportif anlamda üstün yetenekleriniz yoksa burs konusunda işler düşündüğünüz gibi gitmeyebilir!

Burs için gereken başlıca şartlar neler?

Esasında hemen yukarıda negatif cümleler içinde kullandığımız ifadelerin pozitifleri size burs yolunda ilk önemli adımları atmanızı sağlayacaktır, ama bursların genelde kısmi olarak verildiği ve tüm eğitim ve yaşam masraflarını karşılamadığı gerçeği her zaman hatırlanmalıdır.

Bir burs kazanmak için temelde şu şartları sağlamak gerekir:

  • Bir yurtdışı yükseköğrenim bursu için başvuran öğrenciler, eğitim almak için gidecekleri ülkenin dilini çok iyi seviyede biliyor olmalıdır.
  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi; öğrencinin okulundaki notlarının yüksek olması ya da eğer sporla ilgileniyorsa eğitim hayatının yanında spor hayatında da başarılara sahip olması gerekmektedir. Sportif başarılar, özellikle de bu konuya üniversite tanıtımı anlamında sonsuz önem veren Amerikan üniversiteleri açısından çok önemlidir. Tenis, basketbol, atletizm vb. dallardaki üst düzey sportif başarılarınızı ispat edebilirseniz, iyi bir üniversiteden iyi oranda bir burs kazanma olasılığınızı arttırırsınız.
  • Yine ABD başta olmak üzere birçok ülke üniversiteleri, bilimsel çalışmalara çok büyük önem verir. Eğitim hayatınız bir bilim ödülü ya da tanınmış bir proje ile taçlanmışsa, kısmi ya da tam burs alma şansınız yükselecektir.
  • Başvuru yapan her 10-15 öğrenciden sadece 1’inin burs almaya hak kazandığı düşünüldüğünde; burs almak isteyen öğrencilerin önceden başvuru yapması, okulun, başvuru yapan öğrencinin ciddiyetini anlaması ve öğrenciye güvenip sağlıklı bir iletişim kurabilmesi adına önemlidir. Unutulmamalıdır ki, bu noktada şans faktörü değil, akademik veya sportif başarılara ek olarak, bursu ne kadar istediğinizi göstermek kilit noktadır.
  • Tüm bu burs olasılıklarının esasında “ne kadar iyi bir öğrenci olduğunuzu kanıtlamak” noktasında düğümlendiğini belirtmiştik. Bunun en kolay ve direkt yollarından biri okulunuzdaki ya da üniversitenizdeki hocalarınızın referanslarıdır. Eğer okulunuzda yurtdışı okullarında görev yapan profesörleri tanıyan hocalarınız varsa, onlarla iletişimde kalın ve “ne kadar iyi bir öğrenci olduğunuzu” sıklıkla hatırlatın!

Burs için en önemli kriterlerden biri, özel yeteneklerinizin ve vasıflarınızın olması

Öğrenciler tüm bu şartları sağlasalar bile burs alamayabilirler. Bunun yanında, yine Amerikan üniversiteleri örneğinden gidersek; üst düzey okullar hem yüksek ücretlere hem de akademik anlamda yüksek şartlara sahiptir. Bırakın burs almayı; bu üst düzey üniversitelere yıllık yüksek ücretleri karşılasanız bile giremeyebilirsiniz. Ya da benzer şekilde ortalamalarınız çok yüksek olsa bile kabul edilmeyebilirsiniz. Zira doğaldır ki, tüm dünyadan bu koşulları sağlayabilecek binlerce öğrenci başvurmaktadır ama bu şartları sağlayarak her başvurana burs verilmesi olanaklı değildir.

Kısacası, burs konusunda kendi imkânlarınızla yol alabilmeniz için gerçekten özel yeteneklerinizin ve vasıflarınızın olması gerekir. Bunun dışında; ülkemizden bazı yurtdışı eğitim danışmanlık kurumlarının yanı sıra, diğer bazı kurum kuruluş ve vakıflar, başta A.B.D, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İsviçre olmak üzere, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimize özellikle de İşletme, Endüstri Yönetimi, Mühendislik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda yüksek oranda burslar sağlayabilmektedir.

 


 

Eklenme Tarihi: 00:19 25-06-2015