ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARIYLA DEĞİŞİME HAZIRLANIN

Her geçen sene popülaritesini ve sınırlarını bir miktar daha genişleten Öğrenci Değişim Programları, hem diğer ülkelerden misafir gelen öğrenciler hem de ev sahibi öğrenciler arasındaki karşılıklı kültürel alışverişi had safhaya çıkarmak için tasarlanmış ve yıllardır bu doğrultuda uygulanmaktadır.

İster akademik skorlarını yükseltmek, ister ufkunu genişletmek, isterse de yeni kültürlerle tanışmak için olsun; öğrencilerin bu programlara rağbeti elbette ki farklılıklar gösterir. Kimisinin önceliği dil yeteneklerini geliştirmekken, bazılarının ana hedefi bir yabancı ülkede yaşamı deneyimlemek olabilir.

Her ne sebeple olursa olsun, yurtdışında lise eğitimi almak isteyen gençlerin katıldığı Öğrenci Değişim Programlarının faydalarını 3 ana grupta toplayabiliriz: Eğitsel faydalar, kişisel faydalar, uzun-dönemli faydalar.

Eğitsel faydalar: İstediğiniz üniversite artık daha kolay!

Öğrencilerin değişim programlarına katılmalarının en önemli sebeplerinden biri, elbette ki bu programların sağladıkları akademik fırsatlardır. Bazı ana konularda skorunu yükseltip kredi kazanmanın yanında, bu öğrenciler aynı zamanda farklı öğrenme tekniklerini ve metotlarını daha kolay kabullenir ve içselleştirir hale gelirler. Öğrenci değişim programlarıyla yurtdışında lise eğitimi almak için başka ülkelere giden öğrenciler, etrafında olup bitenleri daha yapıcı bir şekilde analiz etmeyi ve karşılaştıkları sorunları kendi başlarına çözmeyi öğrenirler. Bu öğrenciler, bir yabancı dili de daha hızlı ve rahat şekilde öğrenebilmekte ve hem dil hem de öğrenme metotları anlamında kendi ülkeleriyle karşılaştırmalar yapabilmektedirler. O ülkenin eğitim sistemini çok daha yakından bulan öğrenciler, başka bir ülkede bir üniversiteye başvurduklarında kabul görme şanslarını da çok büyük oranda arttırırlar. İyi bir üniversiteye kabul yolunda en büyük referanslardan biri, sorunsuz geçen, öğrencinin kendini her anlamda geliştirdiği bir yurtdışı değişim programı olacaktır.

Kişisel faydalar: Farkındalık+ Özsaygı

Eğitimin bir öğrenci, bir genç için ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Aldıkları eğitimin yanında, öğrenciler kendileri için yabancı olan bir kültürde ve hayat tarzında kendilerini keşfetme şansı yakalayarak, farkındalıklarını ve özsaygılarını başka yolla mümkün olamayacak şekilde yükseltirler. Kendi yaşam alanlarının dışına çıktıklarında da sosyal ilişkilerdeki olası zorlukları aşmasını öğrenen gençler, yaşadıkları problemlerle doğrudan başa çıkma yollarını tecrübe ederler. Aynı zamanda, değişim programlarıyla yurtdışında lise okumak için giden öğrenciler, yanlarında kaldıkları ailelerin bir parçası olmaya uyum sağlarlar ki, bu da aile ve ev hayatı içinde bir birey olarak değerlerini arttırır. Bu öğrenciler, kendileri için önemli konularda kendi fikirlerini oluşturma konusunda da kendilerini geliştirirler.

Uzun dönemli faydalar: İşverenlerin aradığı kişi olmak!

Değişim programları genelde bir dönem ya da bir akademik yıl sürse de, bu programlara katılan öğrenciler hayatları boyunca sahip olacakları kimi yetenekler kazanırlar. Öğrenci liseden sonra üniversite hayatını da tamamlayıp aktif olarak iş aramaya başladığında işverenlerin tercihen yurtdışında eğitim almış adaylara odaklanacaklarına şüphe yoktur. Bu, sadece yurtdışındaki üniversitelerin kendi ülkelerindeki üniversitelerden daha iyi olduğu için değil, aynı zamanda alışık olmadığı bir düzende ve kendisi için yabancı dilde eğitim veren bir düzende tüm zorluklarla başa çıkabilecek kapasitede olmasındandır.

Değişim öğrencilerinin yaşadığı sosyal değişiklikler de dikkat çekicidir; genellikle birçok “yabancı” ortamdan ve durumdan daha esnek bir hal oluşturur ve yeni bir işe girme, yeni bir ders için kolları sıvama ya da kalabalık içinde rahatça konuşabilme gibi nedenlerle bu esnek hal kendini olumlu şekilde hissettirir.

“Dünya Vatandaşlığı”na ilk adımı hemen atın

Bu yazıda ana hatlarıyla özetlediğimiz yurtdışı değişim programları, dünyanın dört bir yanından öğrenciyi çok kültürlülükle, farklı renkler ve bakış açılarıyla tanıştırmaya devam ediyor. Bu yolculuklarından paha biçilmez tecrübeler kazanarak dönen öğrenciler, bir dünya vatandaşı olarak etrafında olup biteni farklı şekilde değerlendirip hem akademik hem de profesyonel anlamda farklı ve pratik çözümler getirir hale gelirler.

Öğrenci değişim programları hakkında daha fazla bilgi almak, yurtdışında lise ya da üniversite okumak konularında birebir profesyonel yardım almak için bir yurtdışı eğitim danışmanlık kurumuyla iletişime geçebilir, uzman danışmanların yönlendirmeleriyle çocuğunuz ya da kendiniz için tüm soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

İse World tarafından hazırlanmıştır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 00:17 25-06-2015