"Uygun Bütçeyle Yurt Dışında Okumak Mümkün"

 

Günümüzde ister lise veya üniversite isterse yabancı dil öğrenme amaçlı olsun pek çok öğrencinin hayallerini yurt dışında okumak süslüyor. Öğrencilerin hayali yurt dışı eğitimi için akla ilk gelen sorular ise genelde eğitimin maliyeti ile ilgili oluyor. Yurt dışında eğitim almanın maliyeti sorusunun kolay bir cevabı yol maalesef. Öğrencinin hangi alanlarda eğitim almak istediği, hangi ülkede, hangi okulda bu eğitimi almak istediği, o okulun bulunduğu şehirde yaşamanın maliyetleri vb. gibi etkenlere ek olarak ilgili ülkenin para biriminin TL cinsinden değeri de toplam maliyeti büyük ölçüde etkiliyor.

DinamoEdu Kurucu Ortağı Fatih Kuran uygun bütçeyle yurt dışında eğitim almak konusunda şunları söylüyor:

"Uygun bütçe ile istediği alanda eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikle yurt dışında yaşam maliyetinin en uygun olduğu ülkeler üzerinde yoğunlaşarak başlaması yerinde olacaktır. Maliyetler hangi ülkede eğitim göreceğinize ve tercih edeceğiniz şehre bağlı olarak farklılık gösterebilir. Yaşamınızı devam ettirmekle ilgili gıda gibi temel maliyetlerin yanı sıra sosyal yaşamınızı devam ettirmekle ilgili maliyetleri de göz önüne almanız gerekiyor. Konaklama maliyeti de yurt, aile yanı veya ev kiralama gibi seçenekler arasında farklılık göstermektedir. Tercihiniz hangi doğrultuda ise ilgili maliyetlerle ilgili araştırmanızı en baştan sağlıklı bir şekilde yapmaya çalışmanızı öneririz.

Eğitime harcanacak paranın aslında hayatınızda yapabileceğiniz en büyük yatırımlardan biri olduğunu ve karşılığını da uzun yıllar boyunca alacağınızı aklınızdan çıkartmayın. Bu nedenle katılacağınız programın size kariyer hedefinize ulaşmak için fırsatlar sağlayacağına ve alacağınız diplomanın da Türkiye ile dünya genelinde geçerliliği ve itibarı olduğuna emin olun.

Dil eğitimi için yurt dışına gidecekseniz İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim görmek için İngiltere ve ABD yerine yaşam maliyetlerinin daha düşük olduğu Kanada ve Avustralya tercih nedeni olacaktır. Kanada ve Avustralya yüksek kalitede bir eğitimi uygun bütçeler ile almanıza olanak sağlar. Kanada’da eğitiminize daha düşük maliyetli kolej eğitimi ile başlayıp 2 yıl sonra üniversiteye yatay geçiş yaparak eğitim bütçesinden tasarruf yapma imkanına da sahip olabilirsiniz. Ayrıca Kanada, öğrencilere kolej veya üniversitede okurken haftada 20 saat ve tatil zamanları da 40 saat çalışma imkanı veriyor. Öğrenciler böylece kendi masraflarını büyük ölçüde çıkararak uygun bir bütçe ile eğitim hayatlarına devam edebiliyor.

Lise eğitiminde maliyet ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Eğitim kalitesi itibari ile PISA testlerindeki üstün başarısı ile İngiltere, ABD ve Avustralya’nın önünde yer alan Kanada maliyet yönünden de çok avantajlıdır. Kanada devlet liselerinde yıllık 10.000- 15.000 Kanada Doları maliyetlerle okuyabilirsiniz.

Başarılı bir öğrenci iseniz gitmek istediğiniz okullardan tam veya kısmi burs alma imkanlarını da araştırabilirsiniz. Bazı okullarda ilk yıldan sonra not ortalamanıza bağlı olarak burs alma imkanınız olabilir. Okul ve program seçimi yaparken burs alma şansınızın daha fazla olduğu okulları tercih edebilirsiniz."

 

 

 

 

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 19:09 04-01-2019
Yurt dışı eğitim Fatih Kuran Dinamo