YURTDIŞI LİSE EĞİTİM REHBERİ

Yurtdışında Lise Eğitim Rehberi

Eskiden yurtdışı eğitim denince akla sadece yükseköğretim gelirken, globalleşen dünyanın beraberinde getirdiği araştıran, rekabetçi bu yeni düzende artık lise çağındaki öğrenciler de yurtdışı eğitim olanaklarıyla sıkça tanışıyor.

Dünya genelinde yurtdışında lise eğitimi gören öğrenci sayısı hızla artarken, öğrencilerin sıkça seçtiği ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İsviçre ve İtalya gibi ülkelerde lise eğitimi almak, gençlerimizin hem genç yaşta birer dünya vatandaşı olmalarına hem de akademik gelecekleri için altın değerinde birer yatırım yapmalarına olanak sağlıyor. Bu kapsamda lise çağındaki öğrencilerin önlerinde, elbette ki gitmeyi istedikleri ülkelerin kendi iç dinamiklerine göre değişiklik gösterebilmekle birlikte, dahil olabilecekleri çeşitli programlar bulunuyor.

Değişim Programları

Kültürlerarası Değişim Programları, bu proramlar içinde en fazla tercih edilenlerden biri olarak göze çarpıyor. Türkiye’den öğrencilerin de her geçen sene daha da fazla tercih ettiği Değişim Programları, henüz küçük yaşta bir başka ülkede ve bir başka eğitim sisteminde kendi ayakları üstünde durmak isteyen öğrencilerimize başka kültürleri tanırken, aynı zamanda kendi kültürlerini de başarıyla tanıtma fırsatı veriyor.

İngilizce ya da bir başka dildeki yeterliliklerini arttırarak geleceklerine yatırım yapmak isteyen öğrenciler için çok güzel bir seçenek olan Değişim Programları, öğrencilere bir dönem ya da bir akademik yıl boyunca başka bir ülkede eğitim alma ve sonrasında Türkiye’ye döndüklerinde eğitimlerine kaldıkları yerden devam etme şansı sunuyor.

8, 9, 10, 11, 12. sınıf öğrencilerinin katılabildiği programın en büyük özelliklerinden biri, aile yanı konaklama seçeneğidir. Eğitim almak için seçim yapılan ülkenin kültürünü yakından tanımanın ilk şartı olan aile yanı konaklama, çocuklarımızın güvenli bir şekilde eğitim hayatlarına devam etmelerinin anahtarıdır. Ailesiyle birlikte gideceği ülkeye karar veren öğrenci, bu ülkedeki devlet ya da eğitim bakanlıkları tarafından belirlenen gönüllü aileler yanında kalır ve bu sayede yerel hayatın bir parçası olarak sadece akademik değil, kişisel gelişim anlamında da artılar kazanır.

Özel Yatılı ve Gündüzlü Lise Programları

ABD, Kanada, İngiltere, Almanya ve İsviçre gibi eğitim kalitesinin çok yüksek olduğu ülkelerde bir Özel Yatılı ve Gündüzlü Lise Programına katılmak, öğrencilerimiz için dünyanın önde gelen üniversitelerinin kapılarını açabilmektedir. Kampüs olanaklarının üst düzeyde olduğu, düşük mevcutlu sınıflarda eğitim görme olanağına sahip olunan, belli bir eğitim geleneğinin mirasçısı konumundaki öğretim kadrolarını barındıran bu okullarda eğitim görmek, bir anlamda üniversite hazırlık anlamını taşır.

Bu programlar dahilinde öğrencilerimiz için iki ana seçenek bulunmaktadır ki, bu, konaklama ile ilgilidir. Yatılı okullarda (Boarding School) eğitim görmeyi seçen öğrenciler kampüste kalırken, gündüz okullarına (Day School) kayıt yaptıran öğrenciler aile yanında konaklarlar.

Boarding School ya da Day School fark etmeksizin, bu okulların öğrencilere sunduğu imkanlar arasında; müfredat dışı etkinliklere verilen önem, çok kültürlü bir ortamda yabancı dilini ana dil seviyesine getirme, sosyal açıdan kendine güven duyan, bilinçli bireyler olarak yetişme gibi faktörler sayılabilir.

 

Devlet Seçimli Lise Programları

Önceki seçeneklerde olduğu gibi; öğrencilere bir dönem ya da bir akademik yıl boyunca yurtdışı liselerinde eğitim görme imkanı sunan Devlet Seçimli Lise Programları, gittikleri ülkenin eğitim sisteminin ve yerel hayatının tam anlamıyla birer parçası olma şansına erişiyorlar. Kendi evlerinin sıcaklığını aratmayan gönüllü ailelerin yanında kalarak uyum sürecini hızla aşan çocuklarımız, kültürel ve akademik anlamda hızlı bir gelişim gösterme fırsatı yakalıyorlar.

Eğitim kalitesinin çok yüksek olduğu Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinin Eğitim Bakanlıklarıyla ortak yürütülen çalışmalar neticesinde gelişmiş teknolojik donanıma, sağlam bilgi altyapısına, zengin spor ve sanat aktivitelerine sahip okullarda öğrenim gören gençlerimiz, Türkiye’ye döndüklerinde eğitimlerine kaldıkları yerden devam ederken, üniversitelerin hazırlık sınıflarından da muaf oluyorlar. Üniversite eğitimlerine yurtdışında devam etmek istemeleri durumunda ise, bu okulların yurtdışı hayatını tanımaya verdikleri önemden dolayı çok büyük bir avantaja sahip oluyorlar.

Sonuç

Akademik hayatınızla ilgili nasıl bir karar verirseniz verin, en önemli faktör kendinizi en iyi şekilde tanımanız ve karşınızdakilere doğru aktarabilmenizdir. Potansiyelinizi, hayallerinizi ve hedeflerinizi bilmeniz durumunda karşınızda bazı teknik detaylar kalır. Lise eğitimi için gideceğiniz ülkenin seçimi, üniversitede okumak istediğiniz bölüme uygun müfredatın belirlediğiniz okullarda uygun olup olmadığı konusu, aile bütçenizi sarsmayacak maliyetlere sahip eğitim kurumlarının listelenmesi, başvuruların eksiksiz ve zamanında yapılması ve sonrasında ciddiyetle takip edilmesi gibi faktörler, ilk etapta zor bir sürece işaret ediyor gibi görünse de kilit noktalarda alınacak profesyonel yardımlarla sorunsuz şekilde aşılabilmektedir. Bu noktada, yurtdışı eğitim danışmanlık şirketlerinin uzman ve tecrübeli kadrolarından destek alabilirsiniz.

Başarılı bir akademik hayatın ilk adımlarını atmanız dileklerimizle!

İse World tarafından hazırlanmıştır.


 

Eklenme Tarihi: 23:15 01-06-2015