KANADA'NIN EN İYİ LİSELERİ

 

Kanada’da Lise Eğitimi

Kanada ve Türkiye arasındaki sosyal, kültürel, ticari ve ekonomik bağların her geçen sene artması, eğitim alanındaki ortaklıkları ve öğrenci trafiğini de olumlu anlamda etkilemektedir. Dünyanın en kaliteli eğitim sistemlerinden birine sahip olan Kanada, uluslararası öğrencilere gösterdiği misafirperverlik ve sunduğu üstün hizmetlerle, Türkiye’den öğrencilerin de gerek lise gerekse üniversite eğitimi için ilk tercihlerinden biri haline gelmiştir.

Doğal, mimari ve kültürel güzellikleriyle, Fransızca ve İngilizce gibi iki dile ev sahipliği yapmasıyla dünyanın en ilgi çekici ülkelerinden biri olan Kanada’da lise eğitim süresi, dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi 4 senedir ve 9-12. sınıflar arasını kapsamaktadır.

Kanada’da Lise Eğitiminin Ana Hatları ve Başvuru Koşulları

Tıpkı Amerikan eğitim sisteminde olduğu gibi, Kanada eğitim sisteminde de merkezi bir Milli Eğitim Bakanlığı’nın yerine, eyaletlere ait Eğitim Bakanlıkları bulunur ve bu bakanlıkların yapıları eyaletten eyalete çeşitli farklılıklar gösterebilir. Bununla beraber, Kanada eğitim sisteminin en çarpıcı özelliği gereğince, herhangi iki okul arasında eğitim kalite farkı bulmak çok kolay değildir, tüm okullar belli bir standardı sağlamakla yükümlüdür.

Türkiye’den Kanada’ya gidip lise eğitiminin bir bölümünü ya da tamamını burada almak isteyen öğrenciler için farklı alternatifler bulunmaktadır. Liseye ara sınıflardan başvurmanın mümkün olduğu Kanada eğitim sisteminde öğrencilere AP (Advanced Placement) dersleri de lise boyunca verilmekte, böylece öğrencilerin bir anlamda henüz lisede okurken üniversite hazırlığı almaları, hayal ve hedeflerine yönelik bir eğitimle liseden mezun olmaları sağlanmaktadır.

Liseye ara sınıftan başlamak isteyen Türk öğrenciler için lisede okudukları derslerin değerlendirmesi ve tabii ki kredi hesabı yapıldıktan sonra eğitim görmek istediği Kanada eyaletindeki eğitim sistemine uygunluğu incelenir. Gerekli görülmesi halinde İngilizce dersleri (ESL) alır ve lise eğitimine devam eder. Bunun yanında, 12+1 kuralı ile Türkiye’de bir liseden mezun olduktan sonra yine Türkiye’de üniversite hazırlığı okumak yerine Kanada’ya gitme ve lise son sınıfı Kanada’da okuyarak orada mezun olma şansı da öğrenciler için mevcuttur. Bu sayede öğrenci, kayıt şartlarının ve SLEP ya da TOEFL yeterlilik derecelerinin farklılık gösterebileceği Kanada üniversitelerine girişte çok büyük avantaj sağlar.

Devlet Liseleri ve Özel Liseler

Kanada’da liseler, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi devlet liseleri ve özel liseleri olarak iki ana grupta incelenebilir.

Girişte de belirttiğimiz üzere, Kanada’daki liselerde özel ya da devlet fark etmeksizin yüksek bir eğitim kalitesi vardır. Kanada’daki devlet liselerine kayıt koşulları okulun bağlı olduğu eyaletin Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir. Kanada’nın coğrafi olarak dev bir ülke olması nedeniyle öğrencilere sunulan ders dışı aktivite olanakları da eyaletten eyalete farklılık gösterebilir.

Özel okulların devlet okullarından en büyük farkı, fiziki olarak çok daha geniş bir alana yayılmış olmaları ve öğrencilere bir kampüs hayatı sunmalarıdır. Kanada’daki özel liselerin çok büyük kısmının yatılı olması nedeniyle öğrenciler tüm zamanlarını bu kampüslerde geçirirken, bazı özel okullarda aile yanı konaklama seçeneği de bulunmaktadır.

Amerikan eğitim sistemine ve özel lise yaklaşımına benzer şekilde, Kanada’da lise eğitim sisteminde de öğrencinin sadece müfredat derslerinde değil, müfredat dışı faaliyetlerinde de etkin olması ve güçlü bir birey olarak yetiştirilmesi ilkesi yatar. Öğrencilerin, okulun coğrafi, iklim ve fiziki tesis durumlarına parallel olarak sportif ve sosyal gelişimlerine ekstra önem verilirken, kampüs şartlarının tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterlilikte olması sağlanır.

Kanada’da Lise Eğitiminin Avantajları

Özetlemek gerekirse; gelişmiş bir sağlık sistemine, yüksek demokrasi ve insan haklarının standartlarına sahip, misafirperver ve kozmopolit yapıda bir ülke olan Kanada’da lise eğitimi almanın birçok avantajları vardır:

-        İki dil öğrenme fırsatı: Kanada’nın çokkültürlü yapısı ve İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dile sahip olması nedeniyle öğrenciler iki farklı dilde eğitim görebilir, dil yeteneklerini sosyal hayat içinde n üst düzeye çıkarabilir.

-        Dünya vatandaşı olma: Dünyanın birçok yerinden gelmiş, farklı kültürlere ait yaşıtlarıyla tanışma fırsatı bulan öğrenciler birer dünya vatandaşı haline gelirken, bu deneyim kişilik gelişimleri için paha biçilmezdir.

-        Eğitim standardı: Yukarıda da belirttiğimiz üzere, devlet okulu ya da özel okul fark etmeksizin Kanada’da lise eğitim standartları çok yüksektir. IB (International Baccalaurate) ve AP (Advanced Placement) derslerinin de sunulduğu bu okullar, öğrencileri sadece Kanada üniversitelerine değil, dünyanın her yerindeki yükseköğrenim kurumlarına hazır hale getirir.

-        Türk öğrenciler için sene kaybı olmadan eğitim: Türkiye’den lise eğitimi için Kanada’ya giden öğrenciler, 12. sınıfı orada tamamlayıp mezun olmanın yanında, isterlerse Türkiye’ye dönüp kendi liselerine kaldıkları yerden devam etme şansına sahiptirler. Kanada’daki tüm liselerin M.E.B. tarafından tanınmaları nedeniyle denklik almak mümkündür.

Kanada’nın En İyi Liseleri

Top üniversitelere kabul oranları başta olmak üzere, birçok kıstas neticesinde;

  • Appleby College
  • Brentwood College School
  • Lakefield College School
  • Ridley College
  • Shawnigan Lake School
  • St. Andrew`s College
  • St. Michaels University School
  • Trinity College School

Kanada’nın en iyi liseleri olarak gösterilmektedir. Bu liseler genel itibariyle Ontario, British Columbia ve Nova Scotia eyaletlerinde yer almaktadırlar.

 


 

Eklenme Tarihi: 01:34 19-05-2015