8 üniversitede 2 bin Suriyeli öğrenciye eğitim verilecek

YÖK`ün 9 Ekim 2013`teki kararıyla ülkelerindeki iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye`de bulunan Suriyeli öğrencilere, Türk üniversitelerinde öğrenim görme imkanı tanındı. Kapılarını Suriyeli öğrenciler için açan 8 üniversitede, bu yıl bin 707 öğrenci öğrenim görecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın, ülkelerindeki kriz nedeniyle Türkiye`de bulunan Suriyeli öğrencilerin üniversitelerde eğitim ve öğretimlerini alabilmelerine yönelik çalışma başlatılmasını ve bu kapsamda kapılarını Suriyeli öğrencilere açacak olan üniversitelerin eğitim programlarında nitelik kaybı yaşanmaması için de gerekli tedbirlerin alınmasını istemesi üzerine, bu yılın başında YÖK`te 8 üniversite rektörünün katılımıyla toplantılar düzenlendi. Bu toplantıların ardından YÖK, 8 üniversitede Suriye`den Türkiye`ye gelen öğrenciler için öğretim dili Türkçe ve yabancı dilde program açılabilmesine karar verdi.

Bu kapsamda Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata üniversitelerinin, Suriye`den gelen öğrenciler için Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun onayıyla yurtdışından öğrenci kabulü çerçevesinde, öğretim dili Türkçe ve yabancı dilde program açabilmesine olanak sağlandı.


 

Eklenme Tarihi: 20:32 30-09-2015