ÖYP ALAN SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI 

ÖYP Alan Sınavına kimler başvuru yapabilir? ÖYP Alan Sınavı ne zaman yapılacak? ÖYP Alan Sınavı nasıl ve nerede yapılacak? ÖYP Alan Sınavı Kaç yıl geçerli olacak?

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Alan Sınavı başvuruları bugün başladı. ÖYP alan sınavı başvuru şartları ve sınav hakkında detaylı bilgiler bu haberimizde...

ÖYP Alan Sınavı Başvuru Kılavuzu için Tıklayın

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Alan Sınavı başvuruları 28 Ağustos-1 Eylül 2015 tarihleri arasında alınacak. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, bu yıl ilk defa yapılacak olan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Alan Sınavının, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Felsefe ve Psikoloji alanlarında yapılacağı belirtildi. ÖYP Alan Sınavı için başvurular 28 Ağustos günü saat 17:00`da e-devlet şifresi kullanılarak alınmaya başlanacak. Adaylar başvurularını en geç, 1 Eylül saat 18.00’e kadar yapabilecek.

ÖYP Alan Sınavına kimler başvuru yapabilir?

YÖK’ün yayımladığı ÖYP Alan Sınavı Kılavuzuna göre, Alan Sınavına Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden sınava girecek olan adaylardan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü lisans mezunu olanlar; Felsefe bölümünden sınava girecek olan adaylardan Felsefe bölümü lisans mezunu olanlar; Psikoloji bölümünden sınava girecek olan adaylardan ise Psikoloji bölümü lisans mezunu olan adaylar başvuru yapabilecek.

ÖYP Alan Sınavı nasıl ve nerede yapılacak?

YÖK’ün aldığı karara göre, ÖYP Alan sınavı önce klasik usulde yazılı, ardından sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak Ankara’da yapılacak. Alan sınavının yazılı bölümü 8 Eylül 2015 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’ünde saat 10:00’da gerçekleştirilecek. Yazılı sınav, ilgili bilim alanlarına ilişkin temel konuları içerecek.

ÖYP Alan sınavının sözlü bölümü ise 9-10 Eylül 2015 tarihlerinde yine Hacettepe Üniversitesi’nin Beytepe Kampüsü’ünde yapılacak.

ÖYP Alan Sınavı Kaç yıl geçerli olacak?

ÖYP Alan sınavı sonuçları, puanların ilan edilmesi tarihinden itibaren iki (2) yıl geçerli olacak.

Sınava gelirken bulundurulması gerekenler

Adaylar hem yazılı he sözlü sınava girerken nüfus cüzdanı ve sınav giriş belgesini ibraz etmek zorundadır.


 

Eklenme Tarihi: 10:40 28-08-2015