Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin Yeniden Tercih Alma ve Yerleştirme İşlemlerine İlişkin Duyuru (24.04.2015)

Bilindiği üzere, 04.04.2015 tarih ve 29316 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6638 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun`un 43. Maddesinde, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin yükseköğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılır hükmü uyarınca adaylardan 14-17 Nisan 2015 tarihleri arasında tercihleri alınmıştır.

 

Ancak, Kurulumuza yapılan başvurularda adayların ailelerinin bulunduğu illerde eğitim imkânı verilerek İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere tercih yapılacak üniversite sayısının artırılmasının yanı sıra bazı yükseköğretim kurumlarımız da fiziki mekân yetersizliğini ifade ederek kendilerine verilen kontenjanların düşürülmesini talep etmişlerdir.

 

Konuya ilişkin yapılan taleplerin mevcut imkânlar çerçevesinde yeniden değerlendirilmesi neticesinde Ankara (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi), İzmir (Dokuz Eylül Üniversitesi), Antalya (Akdeniz Üniversitesi), Balıkesir (Balıkesir Üniversitesi), Kırklareli (Kırklareli Üniversitesi), Niğde (Niğde Üniversitesi), Uşak (Uşak Üniversitesi), Sakarya (Sakarya Üniversitesi), Eskişehir (Anadolu Üniversitesi-Açıköğretim) ve Malatya (İnönü Üniversitesi-Uzaktan Öğretim) illerindeki yükseköğretim kurumları da tercih edilebilir üniversiteler arasına eklenmiştir. Ancak, İstanbul`daki devlet​ yükseköğretim kurumlarında öğretim dili Türkçe program bulunmadığından tercih edilecek iller arasında İstanbul yer almamıştır.

 

Yukarıda açıklanan nedenlerle adayların ve üniversitelerin talepleri doğrultusunda 24 Nisan 2015 Cuma günü saat 18:00`den 29 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 12:00`ye kadar http://yoksis.yok.gov.tr/POLISUYG web sayfası üzerinden yeniden tercih alınarak yerleştirme işlemi yapılmasına karar verilmiştir.

 

Adayların 31`i zorunlu olmak üzere 33 tercih yapmaları gerekmektedir.

 


 

Eklenme Tarihi: 19:16 29-04-2015