YÖK’TEN YURTDIŞINDA HUKUK OKUYACAKLARA UYARI

YÖK, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında hukuk alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin LYS’de ilk 150 bin içinde puan almaları şartının getirildiğini hatırlatarak bu şartı yerine getirmeyen öğrencilerin mezuniyetleri sonrası denklik işlemlerinin yapılmayacağı uyarısında bulundu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurtdışında hukuk okuyacak öğrenciler için daha önce YÖK tarafından alınan karara atıfta bulunarak, hukuk fakültelerinde öğrenim görebilmek için LYS’de ilk 150 bin içinde yer alma zorunluluğu getirildiğini hatırlattı ve şu uyarıda bulundu;

“Yükseköğretim Genel Kurulunun 12/02/2015 tarihli toplantısında ‘hukuk alanında yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin 2015-2016 eğitim öğretim yılı itibariyle eğitime başlayacakları yıl ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS`ye girerek ilk 150 bin içinde yer almaları` gerektiğine karar verilmiştir.

Ülkemizdeki yatay geçiş işlemleri "Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik" kapsamında yapılmaktadır. Dikey geçiş ve lisans tamamlama işlemleri ise "Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı" ile ya da "Teknik Öğretmenler için Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği" ve "Sağlık Önlisans Alanlarından Mezun Olanlara Lisans Tamamlama" gibi mevzuatta tanımlanmış şekillerde yürütülmektedir.

Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği "yatay geçiş, dikey geçiş ve lisans tamamlama" kavramlarını içermemektedir. Yönetmelik kapsamında sadece, mezun olunan yükseköğretim kurumuna başka bir yükseköğretim kurumundan ders transferi yapılması söz konusudur. Bu husus, ilgililerin yurtdışında eğitime başladıkları yıla ait LYS`ye girerek ilk 150 bin içinde puan almaları zorunluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Dolayısıyla Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olup yurtdışındaki hukuk fakültelerine LYS`de ilk 150 bin içindeki puanı almadan kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyetleri akabinde denklik işlemlerinin yapılmayacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 


 

Eklenme Tarihi: 14:09 22-08-2015