UNESCO – 2015 Uluslararası Caz Günü Hakkında

25 Ekim-10 Kasım 2011 tarihlerinde yapılan 36.UNESCO Genel Konferansı`nda "Uluslararası Caz Günü" olarak ilan edilen "30 Nisan Uluslararası Caz Günü" dünyanın her yerindeki toplumları, sanatçıları ve caz tutkunlarını cazı kutlamak ve caz sanatının kökleri, geleceği ve etkileri hakkında daha fazla bilgi aktarımını sağlayarak, kültürler ve medeniyetler arasında diyaloğun teşvikini sağlamak, ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve insan onurunun yüceltilmesindeki önemli rolünü vurgulamak üzere toplumları bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda 2015 Uluslararası Caz Günü kutlamaları 30 Nisan 2015 tarihinde Paris`te gerçekleştirilecektir.

 

2012-2013 ve 2014 yılları kutlamalarına dair ayrıntılı bilgiye www.unesco.org/new/en/jazz-day adresinden ulaşılabilmektedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda da UNESCO`nun konuya dair resmi ortağı Thelonious Monk Caz Enstitüsüdür. Enstitü hem program hem de tanıtım çalışmalarını UNESCO adına yürütmektedir.

 

UNESCO Genel Direktörü, UNESCO üye devletlerini birlikte çalıştığı paydaşlarıyla Caz Günü çerçevesinde organize olmaya davet etmektedir. Bu kapsamda, ülkemizdeki üniversitelerin ilgili Fakülte ve Merkezlerinde konuyla ilgili duyurunun yapılarak, ulusal düzeyde farkındalığı arttıracak etkinlikler düzenlenmesinin teşvik edilmesini ve düzenlenecek etkinliklerin Ulusal Türkiye Milli Komisyonu`nun (UTMK) webmaster@unesco.org.tr adresine iletilmesini talep etmektedirler.

 


 

Eklenme Tarihi: 19:16 29-04-2015