YÖK'ten Kudüs Açıklaması

Yükseköğretim Kurulu YÖK ve Üniversitelerarası Kurul (ÜAK)  Başkanlığı tarafından, "Ulusal ve uluslararası tüm platformları, `Barış Şehri` Kudüs `ün tarihi ve kutsal özelliğine zarar verecek karar ve davranışlara karşı ortak tavır almaya davet ediyoruz." değerlendirmesi yapıldı.

Asla Kabul Edilemez: 

“İsrail 60 yılı aşkın bir süredir bölgede işlediği insanlık suçlarına bir yenisini daha ekledi ve kendisinin cibilliyetine uygun bir şekilde uluslararası hukuku ayaklar altına aldı. Kendisi için sıradan bir iş yaptı. Gazze’de katliam yaptı. İnsanları öldürdü. İsrail devlet terörüne bir kere daha insanlık şahit oldu.

- Masum ve mazlum Filistin halkının yaşama hakkına sahip çıkmak hepimizin görevi. Filistin halkı şehitlerini toprağa, acılarını kalplerine gömerken üzerimize düşen, Filistin’e yalnız olmadığını göstermek.

- Filistinli her genç bizim evladımız. Onların yükseköğrenime erişimini ve Filistin Üniversitelerinin akademik çalışmalarını desteklemeyi insani bir görev biliyoruz.

- Filistin davası Türk milleti için çok farklı dünya görüşlerini bir araya getiren bir nokta. Onlarca yıl önce böyleydi, bugün de öyle. Bugün sağından soluna kadar bütün Türkiye; üzerlerine kurşun yağarken ve toprakları adım adım işgal edilirken, Kudüs’ü korumak için verdiği mücadelede Filistin’in yanında inançla durmaktadır.

- Çocuk katili bir devlet insanlık tarihinin en kanlı zulümlerini hadsiz payansız işlerken bunun hesabını nasıl yapmıyorsa Necib Türk milleti de doğrunun yanında durmanın hesabını hiç etmiyor. Her iki millet de kendisine yakışanı yapıyor.

- Kahraman Türk ordusu geçtiğimiz günlerde sınır ötesinde harp ederken hiçbir zaman insanlığını nasıl unutmamış, bir eli silah tutarken diğer elini nasıl mazluma şefkat ile uzatmışsa Batı emperyalizminin ortadoğunun göğsüne kara saplı bir bıçak gibi sapladığı bu düşmanlık için var olan devletin elinden de hiçbir zaman mazlum kanı eksik olmamıştır.

- Bu süreçte her kurumun her bir ferdin yapacağı bir şey olmalıdır ve onu yapmalıdır da. Türk akademisinin de üzerine düşen, Filistin davasını her bilimsel platformda etkin bir şekilde duyurma ve bu mazlum halkla sıralarımızı paylaşmanın yanı sıra kutsal olanı korumak ve insanlığın evrensel değerlerini savunmak için vicdanlı ve fazilet sahibi gençler yetiştirmektir.

- Bu gençler, Cumhurbaşkanımızın mazlum ve masum olan insanlar için yankılanan sesini dünyaya haykıracak ve geleceğe taşıyacaklardır."


 

Eklenme Tarihi: 13:14 17-05-2018
YÖK Kudüs