Doktora Tezi Hakkında YÖK'ten Flaş Açıklama

Bir üniversitemiz tarafından kabul edilen doktora tezinin YÖK tarafından nasıl onaylandığına dair çeşitli medya organlarında ve sosyal medyada çıkan haber ve paylaşımlara ilişkin YÖK bu gün basın müşavirliği aracılığıyla bir açıklma yaptı. 

Açıklamda; 

Bir üniversitemiz tarafından kabul edilen doktora tezinin YÖK tarafından nasıl onaylandığına dair çeşitli medya organlarında çıkan haber ve paylaşımlara ilişkin açıklama yapılması gereği hâsıl olmuştur.

Öncelikle bilinmesini isteriz ki YÖK,  kurulduğundan bugüne kadar üniversitelerimizde yapılan hiçbir tezin akademik incelemesini yapmamış, kabul veya reddi sürecine müdahil olmamıştır.  Bu kapsamdaki bütün işlemler, akademik özgürlük ve ilgili mevzuat çerçevesinde sadece tezin sunulduğu üniversitelerin ilgili enstitülerince oluşturulan jüriler tarafından yapılmaktadır.

Yükseköğretim Kurulu olarak, bilim dünyamızın tezlere erişimini kolaylaştırmak için tek bir merkezde toplayıp akademik camiamıza sunarken, her yönüyle üniversitelerimizin ilgili komisyon ve kurullarınca kabul edilmiş olan bu tezlerin içeriğine yönelik yeni bir inceleme yapılmamaktadır.

Bununla birlikte, kamuoyuna mal olan konuya ilişkin gerekli incelemenin ilgili üniversitemizce yapılacağından eminiz.

Bu tür haberlerin bilgi eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. denildi.

 


 

Eklenme Tarihi: 12:44 06-12-2017
YÖK Tez üniversite eğitim Doktora