Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Toplantısı

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 19-21 Ekim tarihleri arasında İstanbul`da düzenlenmekte olan "Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Konferansı"nın açılış törenine katıldı.İstanbul Çırağan Sarayı`nda düzenlenen konferansın açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilgili Kurum Başkanları ve Afrika ülkelerinin Eğitim Bakanları katıldı.

Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında eğitim alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesi, mevcut iş birliklerinin güçlendirilmesi ve Türk eğitim sistemi hakkında bilgi paylaşılması amacıyla gerçekleştirilen Konferansın açılışında YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç bir konuşma gerçekleştirdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ, açılış konuşmasına, Türk yükseköğretim sisteminin son yıllarda büyük bir gelişme kaydettiğini belirterek başladı.

112`si devlet, 67`si vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 179 üniversite ve 5 bağımsız vakıf meslek yüksekokulu ile yükseköğretim faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getiren YÖK Başkanı, bugün yükseköğretim sistemimizde kayıtlı öğrenci sayısının, açık öğretim ve uzaktan öğretim öğrencileri de dâhil olmak üzere 7.2 milyonu bulduğunun altını çizdi.

Bu öğrenci sayısıyla Türkiye`nin, Avrupa yükseköğretim alanı içinde Rusya`dan sonra en çok öğrenciye sahip ikinci ülke konumuna yükseldiğini vurgulayan YÖK Başkanı, yükseköğretim kurumlarındaki akademik personel sayısının yaklaşık 152 bin olduğunu ve bunun yarısını doktoralı öğretim üyelerinden oluştuğunu söyledi.

Türk yükseköğretim sisteminin, sadece nicelik açısından değil aynı zamanda nitelikli eğitimiyle de bölgede öne çıktığının altını çizen Başkan Saraç, son yıllarda Türk yükseköğretim sisteminin uluslararasılaşmada da önemli bir sıçrama gerçekleştirdiğini ifade etti.

Son iki yılda uluslararasılaşmaya büyük önem atfettiklerini ve 22 ülkenin yükseköğretimden sorumlu bakanı ile bir araya gelerek ülkelerimiz arasında yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanında olası iş birliği imkânlarını müzakere ederek çeşitli iş birliği anlaşmaları imzaladıklarını bildiren Başkan Saraç, "Bütünüyle YÖK tarafından kurgulanan ve yürütülen Mevlana Değişim Programında yeni bir format geliştirerek, üniversitelerimizin yabancı üniversitelerle proje odaklı işbirliklerini destekleme yoluna gittik ve bu çerçevede geçtiğimiz yıl 19 üniversitemizin toplam 23 uluslararası projesini mali yönden destekleme kararı aldık, bu uygulama bu yıl da devam edecek." dedi.

Çok yakın bir tarihte İslam Dünyasında "Yükseköğretim Alanının Oluşturulması" temalı bir toplantı düzenlediklerini ve bu toplantıya 11 Afrika ülkesinden çok sayıda rektörün katıldığını belirten YÖK Başkanı, bu toplantı sonucunda Ankara Bildirgesi`ni yayımladıklarının altını çizerek konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Ülkemiz ile Afrika ülkeleri arasındaki ilişkiler, son on beş yılda her alanda gelişme göstermiştir. 2005 yılının hükümetimiz tarafından ‘Afrika yılı` ilan edilmesinden sonra 2008 yılında ‘Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi` düzenlenmiş, 2010 yılında kabul edilen ‘Afrika Strateji Belgesi`nin uygulanmaya başlamasıyla da ilişkilerimiz hamdolsun ‘Türkiye-Afrika Ortaklığı` olarak adlandırılabilecek bir sürece evrilmiştir.

Biz de yeni YÖK yönetimi olarak, 2015 yılında ‘Afrika`ya Açılım Programı`mızı başlattık. Bu programın amacı, yükseköğretim alanında Türkiye olarak sahip olduğumuz imkânları, dost ve kardeş Afrika ülkeleriyle paylaşmak ve Afrika ülkelerinin kalkınma hamlelerinde görev alacak akademik, idari ve teknik kadroları Türk üniversitelerinde yetiştirebilmektir.

İki yıl içersinde aralarında Tunus, Cezayir, Fas, Cibuti, Sudan ve Ruanda`nın da bulunduğu 9 Afrika ülkesinin yükseköğretimden sorumlu bakanlarıyla bir araya gelmek suretiyle ülkelerimiz arasında yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanında işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zabıtları, işbirliği anlaşmaları imzaladık. Bazı ülkelerle işbirliğinde öncelikli alanlarımızı belirledik ve öncelikli alanlarda işbirliği yapacak üniversitelerimizi birbirleriyle eşleştirdik. Bugün yeni YÖK`ün bu girişimlerinin olumlu meyvelerini vermeye başladığını büyük bir memnuniyetle müşahede ediyoruz."

Türk yükseköğretim sistemine dahil olan Afrikalı öğrenci sayısında da önemli oranda artış kaydedildiğini ifade eden YÖK Başkanı, "Türk yükseköğretim sisteminde en çok öğrencisi olan on Afrika ülkesinin 2014-2015 akademik yılındaki öğrenci sayısı 5600 iken, bu rakam iki yıl içinde % 62 oranında artarak 2016-2017 akademik yılında 9054`e ulaşmıştır." dedi.

Afrika ülkeleriyle son 15 yılda kaydedilen önemli işbirlikleri ve dostane ilişkilerin bu seviyeye gelmesinde, Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde 23 Afrika ülkesine 39 ziyaret düzenleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip ERDOĞAN`ın özel çabasının önemini belirten YÖK Başkanı Saraç, "2009 yılında Türkiye`nin kıtada 12, Afrika ülkelerinin ise Ankara`da 10 büyükelçiliği bulunurken, bugün itibariyle Afrika`da 39 büyükelçilik ve 4 başkonsolosluk ile temsil ediliyoruz. Aynı şekilde Afrika ülkelerinin Ankara`daki diplomatik temsilcilik sayısı da son sekiz yıl içinde 10`dan 32 ye yükselmiştir." ifadelerinde bulundu.

YÖK Başkanı Saraç, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında eğitim alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi, mevcut iş birliklerinin güçlendirilmesi ve Türk eğitim sistemi hakkında bilgi paylaşılması amacıyla düzenlenen bu konferansın, ilişkilerimizi daha da geliştirmeye büyük katkı sunacağını vurgulayarak konuşmasını tamamladı.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 16:41 20-10-2017
YÖK Eğitim Avrupa Öğrenci yurt dışı eğitim afrika