PDR Programlarına da sıralama barajı var mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç geçtiğimiz haftalarda verdiği bir demeçte öğretmenlik programlarına girişte başarı sıralamasının 240 bin olarak belirlendiğini ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci alan öğretmenlik programlarının, aynı içerikteki Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puan türlerine çevrildiğini duyurmuştu. Peki, ÖSYS Klavuzunda yer alan öğretmenlik programlarına gelen bu baraj Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Programlarını da kapsıyor mu acaba?

YÖK özellikle öğretmenlik programlarında niteliği arttırmak üzere geçtiğimiz günlerde düğmeye basmıştı. Bu anlamda yapalın ilk çalışma öğretmenlik programlarına sıralama barajı konması oldu. Bu barajın PDR Programlarını kapsayıp kapsamadığı ise adaylar ve uzmanlar tarafından merak edilen bir konuydu.

Aldığımız bilgilere göre PDR Programları da bu kapsamda 240 bin baraj sınırlamasına tabii tutulacak. Bu konuda YÖK, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığına ve Üniversite Rektörlüklerine dağıtımı yapılmak üzere resmi yazısını da yolladı.

 Bu konuda görüşünü sorduğumuz PDR Uzmanı Mehmet ARSLAN şunları söyledi;

" Tüm Eğitim Fakülteleri bölümlerine getirilen 240.000 başarı sıralaması barajının, elbetteki PDR bölümüne de getirilmesi kaçınılmazdır. İşi eğitim , okullarda öğrenci ve veliler ile birebir iletişim olan, ülkenin geleceğine, yarınlarına ışık tutacak nesillere yön veren uzmanların bu sıralamaya dahil edilmemesi çok büyük sıkıntı oluştururdu. Hatta bu sıralamanın çok daha yukarılarda olması gerektiği, bu uzmanların alımında sadece puanın değil aynı zamanda iletişim becerisi , empati becerisi gibi özelliklerin de dikkate alınması gerektiği kanısındayım. Bu özelliklerin nesnel kriterlere dayalı olarak seçilemeyeceğini de biliyorum. Fakat meslek adının içinde "psikoloji" kelimesini barındıran her uzmanın seçiminde çok daha farklı kriterlerin alınması gerektiğini de düşünüyorum."


 

Eklenme Tarihi: 17:19 02-01-2017
PDR Baraj