YÖK'ün Sınavsız Geçiş Açıklamasını Uzmanlara Sorduk

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) son yaptığı açıklamalarda; mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçişlerinin kaldırıldığı duyurdu.

YÖK`ten yapılan açıklamada, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulamasının kaldırıldığı belirtildi. İlgili adayların sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı 0,06 olarak belirlendi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç ise bu başlığa ilişkin açıklamasında "Sınavsız geçişin kaldırılmasını meslek yüksekokullarıyla ilgili iyileştirme çabalarının bir parçası, ilk adımı olarak görüyoruz. Bundan sonra bize başkaca vazifeler de düşüyor. O da şu; meslek yüksekokulu programları için danışma heyeti oluşsun istiyoruz. Oranın sanayisi, endüstrisi, özel sektörünün de fikrini beyan edeceği danışma kurulları oluşsun istiyoruz. Bir başka şeyi daha gerçekleştireceğiz. Yükseköğretim Kurulu bünyesinde yine meslek liselerinin eğitimi, öğretimi, bütün şekillenmesinden sorumlu Milli Eğitim Bakanlığının da yer alacağı ama özel sektörün de yer alacağı bir kurul oluşsun istiyoruz. Bu, koordinasyon kurulu olsun istiyoruz." dedi.

Eğitim ve Eğitim olarak bizler de bu son gelişmeler hakkındaki görüşlerini uzmanlara sorduk... Aldığımız yanıtlar YÖK`ün ve Başkanı Saraç’ın açıklamalarını destekler nitelikte… 

 

 

 SALİM ÜNSAL, Rehberlik Uzmanı

Meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş uygulaması 12 yılda beklenen sonucu vermedi. Sistem değiştiği ve meslek liselerine katsayı uygulaması nedeniyle haksızlık edildiği düşüncesi ile uygulamaya konmuş bir yerleşme modeliydi. Kriterleri de çok sağlıklı değildi. Aslında katsayı uygulamasının 2010 yılında kaldırılmasından hemen sonra bu uygulamadan vazgeçilmesi gerekirdi ama geç de olsa bu karar doğru bir karardır. Zaten son 2 yıldır kısmen puanla geçiş modeline dönülmüştü. Bu yıl tamamen puana dönülmesi ve meslek liseli adaylara ek puan uygulamasının iki yıllık meslek yüksekokulları için devam etmesi mağduriyeti de büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Bu kararla meslek yüksekokullarının onurunun kurtarıldığını söyleyebilirim. Her yıl on binlerce aday hiç bir vasfa bakılmaksızın sırf mezuniyet yılı gibi gayri ciddi bir yöntemle yerleşiyor ama büyük ölçüde az sayıda kayıt ve devam eden öğrenci görüyorduk. Bu da meslek yüksekokullarının itibarını büyük ölçüde düşürüyordu.

 

 

NAZİK KÖSEGİL, Rehberlik Uzmanı 

Meslek lisesi sınavsız geçişin kaldırılması zamansal olarak geç bir tarihtir. Ek puan uygulaması kurtarıcı olarak görünmekle birlikte meslek lisesi öğrencilerinin 150 puan barajını aşmadan bu ek puanı alması mümkün değil. Kalan süre içinde tüm meslek lisesi öğrencilerinin yoğun bir çalışmayla YGS ye girmesi gerekiyor. Okul yoğunluğu içinde zor bir süreç olacak bu dönem. Bu gibi değişikliklerin öğrenciye ders çalışma zamanı bırakacak şekilde planlanması önemlidir.

 

CELİL VARDAR, Rehberlik Koordinatörü

Sınavsız geçiş ile ilgili yıllardır MYO müdürleri, YÖK`e raporlar gönderdiler. Bu uygulama öğrencileri tembelliğe itiyor, öğrenciler üniversite için hiçbir hazırlık yapmıyorlar. Üniversitede de verilmek isteneni, altyapıları olmadığı için, alamıyorlar. Dolayısıyla emekler boşa gidiyor, maksat adil olmuyor diyorlardı. Böylece bu yakınmalara kulak verilmiş oldu. Fakat en önemlisi YÖK niteliği yükseltme konusunda bütün eleştirilere rağmen, bir tavır koydu ve kararlılıkla uyguluyor. Belirli programlar için tercihte basari sırası şartı getirildi. Kademe kademe uygulanıyor. Bu uygulamayı desteklemek lazım. Sınavsız geçisin kaldırılmasını da bu çerçevede değerlendiriyorum. Ek puan uygulaması, Meslek liseleri için gerekli bir uygulama. Yoksa Meslek Lisesine gitmenin cazibesi kaybolur.

 

 

ÇAĞLAR ERCEN, Uzman Psikolojik Danışman, Öğretim Görevlisi

Kazanımlar tamam da ya kayıplar? Üniversitelerin kalitesini arttırmaya yönelik alınan bu karar geri planda mesleki eğitim veren liselerin var olan cazibesini ortadan kaldıracak. O okullara yönelimi azaltacak. Öğrenciler buraları genelde en kötü sınavsız geçiş hakkım var diyerek tercih ediyorlar. Ek puan aynı rahatlığı vermeyecek. Ayrıca bu kurumlarda okuyan öğrenciler YGS ve LYS müfredatını işlemek açısından diğer kurumlardaki öğrencilere göre çok daha dezavantajlı. Bu noktada üniversiteye daha kaliteli öğrencinin gelmesinin eleme metodunu değiştirerek değil mevcut öğrencinin kalitesini arttıracak çalışmalarla sağlamak lazım.

 

 

BURAK KILANÇ, Doğru Tercih Proje Kurucusu, Eğitim Yazarı

YÖK tarafından, üniversitelerdeki yapılan tespitler doğrultusunda kaliteyi iyileştirme hamlesi kapsamında verilmiş çok doğru bir karar. Meslek Liseliler sınavsız geçiş haklarından dolayı, akademik anlamda gelişmeden üniversiteye giriyorlardı. YGS ortak sorumluluğu, müfredatı olan bir sınav. Dolayısıyla son anda alınmış bir karar diyerek üzerlerinden sorumluluğu atmak yerine öğrencilerin önümüzde ki ayları iyi değerlendirmelerini öneririm. YÖK bu tercihi ortaya koydu, uygulayacak. Üniversiteli olmak, hakkettiği değere kavuştu diye düşünüyorum.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 21:36 22-12-2016
Sınavsız geçiş Ek puan Meslek Lisesi YÖK LYS YGS Üniversite Sınav