Katar ile Yükseköğretim Alanında İşbirliği

Katar Devleti Emiri Şeyh Temim bin Hamed Âl Sânî `nin başkanlıklarında 18 Aralık 2016 tarihinde Türkiye–Katar Yüksek Stratejik Komite İkinci Toplantısı Trabzon`da gerçekleştirildi.

Yüksek Stratejik Komite Toplantısı`nda iki ülke işbirliğinin daha da derinleştirilmesine ilişkin imkânlar ele alınarak bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunuldu. İki ülke arasında eğitim, sağlık, maliye, bilgi, iletişim, gençlik, spor, kültür, gümrük ve tarım gibi alanlarda mutabakat zaptı, anlaşma, eylem planları ve ortak bildiriler imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim Hamad Al-Sani`nin huzurunda gerçekleştirilen imza töreninde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile Katar Devleti Eğitim ve Yükseköğretim Bakanlığı arasında "Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı", YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al-Sani tarafından imza altına alındı.

Katar`lı birçok öğrenci yurtdışında eğitim görmektedir. Bu kapsamda Trabzon`daki toplantıda imzalanan mutabakat zaptı, bilimsel araştırma alanında işbirliği ve yükseköğretim ve bilimsel araştırma alanlarında deneyimlerin paylaşımının yanı sıra Katar devlet bursu ile Katarlı öğrencilerin ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarında eğitim-öğretim görmesini de içermektedir.


 

Eklenme Tarihi: 00:01 21-12-2016