Üniversitelerdeki Soruşturmalara İlişkin Sayısal Veriler

 

            Bilindiği üzere 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hükümetimiz tarafından ülkemizde üç ay süre ile ilan edilen Olağanüstü Hal sonrasında Başbakanlığın ilgili kararıyla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bünyesinde OHAL Komisyonu oluşturulmuştur.

 

            Bu komisyon marifetiyle üniversitelerimizdeki görevden uzaklaştırmalar ve soruşturmalarla ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılmakta ve bu süreçler yakından takip edilmektedir.

 

            Yükseköğretim kurumlarında FETÖ/PDY terör şebekesine mensup hiç kimsenin barınmasına asla müsaade edilmeyecektir.

 

            Üniversitelerimizde FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yapılan işlemlere ilişkin son durum aşağıdaki şekildedir:

 

  • Devlet ve Vakıf Üniversitelerimizde toplam 5247 akademik personele ilişkin işlem başlatılmış olup, bunlardan toplamda 4225 kişi hakkında görevden uzaklaştırma kararı alınmıştır.

 

  • Devlet ve Vakıf Üniversitelerimizde toplam 1545 idari personele ilişkin işlem başlatılmış olup, bunlardan toplamda 1117 personel hakkında görevden uzaklaştırma kararı alınmıştır.

 

  • Devlet ve Vakıf Üniversitelerimizde toplamda 6792 akademik ve idari personel hakkında işlem başlatılmış olup, bunlardan toplamda 5342 personel hakkında görevden uzaklaştırma kararı alınmıştır.

 

 

            Hukuki çerçeveden ayrılmadan, büyük bir sürat ve titizlikle gerçekleştirilen bu süreçlere ilişkin kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 


 

Eklenme Tarihi: 01:35 13-08-2016
YÖK Akademisyen soruşturma