YÖK'ten Ukrayna'ya üniversite kurulması için tam destek

YÖK Başkanı Saraç ve beraberindeki heyet çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ukrayna`ya bir günlük resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyareti esnasında Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Liliya Grineviç ile görüşen Saraç ve beraberindeki heyet ayrıca, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Başkan Birinci Yardımcısı Anton Naumovets`i, Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi Rektörü Leonid Guberskiy`i, Kiev Ulusal Teknik Üniversitesi Kiev Politeknik Enstitüsü Rektörü Mıhaylo Zgurovskiy`i, Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi Rektör Vekili Volodymyr Kharchenko`yu ve Türkiye`nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel`i ziyaret etti.


YÖK`TEN UKRAYNA İLE NÜKLEER VE UÇAK / UZAY TEKNOLOJİLERİ ALANLARINDA İŞBİRLİĞİ

Yapılan görüşmelerde ülkemizin ihtiyaç duyduğu stratejik alanlardan olan nükleer teknoloji ve uçak / uzay alanlarındaki ilişkilerin kurumsal düzeye taşınması ve T.C Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı arasında bir mutabakat zaptı imzalanması kararlaştırıldı.

Bu kapsamda iki ülke arasında Nükleer teknoloji ve Uçak / Uzay Teknolojileri alanlarında işbirliği yapılması konularında mutabık kalınmıştır. Ayrıca karşılıklı öğrenci değişimi, çift diploma programlarının açılması ve öğrencilere imkânlar ölçüsünde burs desteği sağlanması hususları da öngörüldü.

İKİNCİ DİL OLARAK TÜRKÇE`Yİ OKUTAN UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNE AKADEMİK DESTEK

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Liliya Grineviç, ülkelerindeki öğrencilere ikinci yabancı dil olarak Türkçe dersinin verildiğini ve bu kapsamda okullarında Türkçe okutman ihtiyacının olduğunu belirtmesi üzerine mutabakat zaptında Türkçe ve Ukraynaca Dillerinin geliştirilmesine yönelik karşılıklı öğretim elemanı temininin sağlanması kararlaştırıldı.

BAŞKAN SARAÇ, KIRIM`DAKİ ÖĞRENCİLERİN DURUMLARINI GÖRÜŞTÜ

YÖK Başkanı Saraç, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Liliya Grineviç ile Kırım`da yaşanan işgal sonrası bu ülkede eğitim görmekte olan öğrencilerin durumlarını ve sorunlarını da görüşmede gündeme getirmiştir. Başkan Saraç, Kırımda yaşanan son olaylar neticesinde Ukrayna`ya taşınarak kurulması gündemde olan üniversiteye ilişkin Bakan Grineviç‘e T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı olarak gerektiğinde her türlü desteğe hazır olduklarını iletti.

 


 

Eklenme Tarihi: 14:56 24-05-2016
YÇK Ukrayna İş Birliği UZAY TEKNOLOJİLERİ