Aman Dikkat: LYS başvuruları için son gün!

Üniversiteli olma yolculuğunun ikinci aşaması niteliğinde olan LYS`ler (Lisans Yerleştirme Sınavı) için, başvuru süresi bugün 23:59`da sona eriyor. Bu sürenin uzamayacağını belirten Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) adayları süreyi ihmal etmemeleri konusunda uyardı.

YGS`den 180 ya da üzeri puan adaylar; meslek yüksek okulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını ve de YGS puanı ile öğrenci almakta olan lisans programlarını tercih edebilir.. Özel yetenek sınavıyla öğrenci almakta olan yükseköğretim programlarına başvurmak isteyen bir aday, YGS puanlarından herhangi birinden 150 puan ya da 150 puan üstü almış olmalı...

YGS’de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS`lere girme hakları bulunmuyor. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS`lere girme hakkı kazanacak. İşte bu adaylar için LYS`lere başvuru 14 Nisan`da sona eriyor... 

 

ÖSYM sosyal medyadan paylaştı...

Sosyal medyayı özellikle sınavlar döneminde hayli etkin kullanan ÖSYM, Twitter`dan yaptığı bir açıklamayla adayları uyardı; "2016 LYS başvuruları 14 Nisan 2016 tarihinde  sona ermekte olup ücret ödeme için son gün 15 Nisan 2016 tarihidir."

LYS sınav tarihleri ve süreleri

LYS-4 (Sosyal Bilimler) 18 Haziran`da, LYS-1 (Matematik) 19 Haziran`da, LYS-2 (Fen Bilimleri) 25 Haziran`da, LYS-3 (Edebiyat - Coğrafya) 26 Haziran`da yapılacak ve her bir sınav 135`er dakika sürecek... 25 Haziran günü yapılacak olan LYS-5 (Yabancı Dil) ise saat 14.30 da başlayacak ve sınav süresi 120 dakika olacak.

LYS için yatırılacak ücretler  

LYS`lerden herhangi birine girecek adaylar 35,00 TL

LYS`lerden herhangi ikisine girecek adaylar 70,00 TL

LYS`lerden herhangi üçüne girecek adaylar 105,00 TL

LYS`lerden herhangi dördüne girecek adaylar 140,00 TL

Tüm LYS`lere girecek adaylar 175,00 TL 

Ödeme Yapılacak Yerler

Akbank`ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC`den başvuracak adaylar hariç). Kuveyt Türk Katılım Bankası`nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC`den başvuracak adaylar hariç). Türk Ekonomi Bankası`nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı. Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler. Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM`den ücret yatırılmaz.). ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

 

 


 

Eklenme Tarihi: 01:54 13-04-2016
ÖSYM YGS LYS Sınav