YÖK'ten iki yeni üniversite haberi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) son genel kurul toplantısında iki yeni üniversite kurulacağını açıkladı. Buna göre İstanbul’da Fenerbahçe ve İstanbul Metropol Üniversitesi açılıyor...

YÖK 17 Mart’ta gerçekleşen 4’üncü genel kurul toplantısında, iki yeni üniversite kurulmasına yönelik olumlu görüş alındığı ve konunun Bakanlar Kurulu`na arz edilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı`na sunulduğu belirtildi.

Buna göre, İstanbul’da Fenerbahçe Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın kurmak istediği "Fenerbahçe Üniversitesi" ve Engelsiz Eğitim Vakfı’nın "İstanbul Metropol Üniversitesi"nin kurulması planlanıyor. YÖK`ten yapılan açıklamada, "2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde Fenerbahçe Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın İstanbul’da "Fenerbahçe Üniversitesi" kurulmasına ilişkin teklifi adı geçen vakıf yetkililerinin Yükseköğretim Genel Kurulu`nda yaptıkları sunum sonrasında uygun bulunarak kabul edilmiştir" denildi.

Fenerbahçe Kulübü camiası ve ülkemiz için hayırlı olsun

Üniversitenin kuruluş kanunu TBMM Genel Kurul’dan geçtikten sonra Resmi Gazete`de yayımlanmasına müteakip tüzel kişilik kazanacak. YÖK açıklamasında şu ifadele yer verdi:

"Yükseköğretim Kurulu olarak, aldığımız kararın Yükseköğretimimiz, Fenerbahçe Kulübü camiası ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni eder, ayrıca bugün UEFA Fenerbahçe Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı’nın kurmak istediği İstanbul’da “Fenerbahçe Üniversitesi”ne ilişkin sunum izlenmiş olumlu görüşle Bakanlar Kurulu`na arz edilmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı`na bildirilmesine karar verilmiştir" denildi.


 

Eklenme Tarihi: 02:21 20-03-2016