Üniversiteye sınavsız girmek mümkün mü? İşte cevabı...

Bazı "özel" gençler sınava girmeden, üniversitelerin kapıları onlara açılıyor. Nasıl mı?

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu bazı gençlere "özel ayrıcalıklar" veriyor. Bunlar arasında genç biliminsanları da var, sanat ve sporda üstün başarı gösterenler de... İki yıldır ise bu gençlere "engelli" adaylar da ekleniyor. Eğer engelli genç, olimpiyatlar başta olmak üzere özel olimpiyatlarda dereceye girerse sanatta ve sporda üstün başarı gösteren diğer adaylar gibi özel puan alıyor ve özel yetenek sınavlarına da girmeden üniversiteli oluyor. Ancak tüm bu haklardan yararlanabilmek için ÖSYS`ye başvurmak gerekiyor.

ÖSYM`nin özel kontenjan ayırdığı, ve ayrıcalık tanıdığı bu adaylar kimler?

GENÇ BİLİM İNSANLARI

TÜBİTAK`ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatları`nda altın, gümüş, bronzmadalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışması`na katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alanlar, yükseköğretim programlarından burslu programlar hariç istediklerine, sınavsız olarak ve kontenjan dışından ÖSYM tarafından yerleştirilecekler.

MİLLİ SPORCULAR

Spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı olan milli forma giymiş başarılı gençler de ayrıcalıklı. Onlara da ek katsayı verilecek ve bu YGS puanlarına eklenecek. Bu adaylar, özel yetenek sınavlarına girmeden spor ile ilgili okumak istedikleri okulların tercihini yaparak ÖSYM`ye gönderecekler.

SANATÇILAR

2547 sayılı Kanun üstün yetenekli sanatçılara da ayrıcalık getiriyor. Devlet konservatuvarlarının müzik ve sahne sanatları bölümleri ile güzel sanatlar fakültelerinin resimve heykel bölümlerinde okumak isteyen gençler, üstün yeteneklerinin saptanması için ilgili yükseköğretim  kurumlarına doğrudan başvuracak. Kararı rektörlerin oluşturduğu komisyonlar verecek.

OKUL BİRİNCİLERİ

Okul birincilerine üniversitelerde özel kontenjanlar var. Her programda birinciler için ek kontenjan oluyor ancak bunlar sınırlı olduğu için binlerce okul birincisi de açıkta kalıyor.

ÜSTÜN ENGELLİ ÖĞRENCİ

Engelli gençler için bir başka uygulama ise Paralimpik ve Deafolimpik Oyunları, Dünya Özel Olimpiyat Oyunları`nda ilk üç dereceyi alanlara milli sporcularda olduğu gibi özel bir puan verilecek. Bu gençler de özel yetenek sınavlarına girmeyecek ve yerleştirmelerini ÖSYM yapacak.

BURS İSTEYEN SINAVA GİRECEK

Genç dâhileri kapsayan bu uygulama vakıf üniversitelerinin yalnızca burssuz programlarını kapsıyor. Eğer bu adaylar burslu programları isterlerse o zaman ÖSYS`ye girecek ve ek puanla merkezi yerleştirme sistemine katılacak. Genç biliminsanları başvurularını öncelikle TÜBİTAK`a yapacak.

Eğer siz de ulusal ve uluslararası yarışmalarda Türkiye`yi temsil ederek altın, gümüş ve bronz madalya kazandıysanız, dereceye girdiğiniz alanlarda sınavsız üniversite okuma hakkına sahipsiniz.


 

Eklenme Tarihi: 02:37 28-02-2016