KAU Osmanlı Kütüphanesi yakında açılıyor

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAU), Osmanlı Tarihi’ne ait eserlerin de yer alacağı Osmanlı Kütüphanesi’ni açmaya hazırlanıyor.

 

KAÜ Osmanlı Kütüphanesi yakın bir zamanda tarihçi ve araştırmacıların hizmetine açılacak.

KAU Osmanlı Kütüphanesi konusunda açıklamalarda bulunan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Genel Sekreteri Şenay Gerboğa “KAÜ Osmanlı Kütüphanesini açmaktaki amacımız Kıbrıs’ta 5 asır boyunca hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğu eserlerini ve yazışmaları gün ışığına çıkarmak” diyerek şunları kaydetti:

Osmanlı tarihinin bilinmeyen yönleri

“Bu projeyle Lefkoşa Surlariçi’nde bulunan yıkılmaya yüz tutmuş tarihi binaların hikayelerinin hepsinde mutlaka Osmanlı Dönemi yaşanmışlıkları mevcut, biz bu tarihi yapıları tekrar canlandırıyoruz. Toplumumuza yeniden bu değerleri kazandırmak için hızla ilerliyoruz. Tüm medeniyetlerin yaşanmış olduğu Lefkoşa bölgesinin Surlariçi bölgesinde bulunan eşsiz yapıları yeniden canlandırarak sahip olduğumuz ve bugüne kadar bu eşsiz değerlerin korunması için yapılmamışları yaparak Kıbrıs Türk halkına ve dünyaya bu tarihi bilgi ve görselleri aktararak insanlarımıza sahip olduğumuz bu güzel değerleri göstermek istiyoruz”

Paha biçilmez eserler

Konuşmasında bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına dikkat çeken Şenay Gerboğa “Bu güzel bölgeye yayılacak olan kültürel değerler topluluğu aynı zamanda büyük bir aydınlanma çalışmasıdır.Osmanlı kütüphanesi şimdiye kadar açılmamış eşsiz değerler bütünüdür. Biz KAÜ olarak bir ilki başarmak için çalışıyoruz. Osmanlı Kütüphanesi’nde paha biçilmez çok değerli Osmanlı Tarihi’ne ait eşsiz kitaplar halkımıza sunulmak üzere hazırlıklar yapılıyor ve açılışa doğru adım adım ilerliyoruz” dedi


 

Eklenme Tarihi: 11:17 04-01-2016